Trwa ładowanie...

Nadwaga może powodować zmniejszanie się mózgu

Avatar placeholder
15.11.2018 08:47
Nadwaga może powodować zmniejszanie się mózgu
Nadwaga może powodować zmniejszanie się mózgu

Naukowcy odkryli kolejny powód, dla którego warto zadbać o swoją wagę. Okazuje się, że duży brzuch może sprawić, iż nasz mózg będzie mniejszy.

Dbając o figurę, można jednocześnie zadbać o swój mózg
Dbając o figurę, można jednocześnie zadbać o swój mózg (123RF)

Nowe badanie opublikowane w "Neurobiology of Aging" wykazało, że mózgi ludzi, którzy cierpią na nadwagę, starzeją się szybciej niż mózgi szczupłych osób.

1. Cenna substancja biała

Naukowcy przeanalizowali skany mózgów 527 dorosłych osób. Odkryli, że osoby z nadwagą, z indeksem masy ciała powyżej 25 punktów (prawidłowe wartości to od 18,5 do 14,9) miały mniej substancji białej w mózgu niż osoby w tym samym wieku, z indeksem BMI poniżej 25 punktów.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Substancja biała to tkanka, która łączy ze sobą różne obszary mózgu i umożliwia komunikację między skupiskami neuronów. Umożliwia ona korzystanie z pamięci oraz szybkie kojarzenie faktów.

10 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
10 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [11 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą

zobacz galerię

 "Tkanka ta w naturalny sposób ****zanika z wiekiem, jednak wydaje się, że ten proces postępuje szybciej, jeśli człowiek ma nadwagę lub jest otyły" - mówi dr Lisa Ronan, pracownik naukowy na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii, która kierowała badaniami.

"Jedno z możliwych wyjaśnień mówi, że nadmiar tkanki tłuszczowej może stymulować wytwarzanie białek zapalnych, zwanych cytokinami, które mogą uszkodzić mózg" - tłumaczy Ronan.

2. Otyłość może też zwiększać ryzyko dememcji

Naukowcy nie zauważyli, by między ludźmi z nadwagą, a szczupłymi osobami były jakieś różnice w myśleniu czy możliwościach intelektualnych. Jednak badania są połączone z projektem, który bada zależność między większą wagą a ryzykiem demencji.

Sekretne sposoby walki z nadwagą
Sekretne sposoby walki z nadwagą [10 zdjęć]

Przedstawiamy niezawodne sposoby na walkę ze zbędnym tłuszczykiem, dzięki nim skutecznie zwiększysz

zobacz galerię

"Dodatkowo, jeżeli naukowcy mogliby przetestować funkcje poznawcze nie raz, a kilka razy w ciągu dłuższego czasu, może wtedy różnice między dwoma grupami byłyby widoczne" - mówi Ronan.

Niezależnie od tego, warto kontrolować swoją wagę. Inne badania mówią, że osoby, które pozbyły się nadwagi, mają zdrowsze mózgi niż ludzie, którzy nie podjęli takiego wysiłku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.