Najgorsze połączenie. W duecie z alkoholem zabójcze dla wątroby i trzustki
Niektóre produkty spożywcze wchodzą w niebezpieczną interakcję z alkoholami, prowadząc do dyskomfortu żołądkowego a nawet groźnego w skutkach zatrucia. Dowiedz się, jakie to połączenia, aby uniknąć tragicznych konsekwencji.
1. Nie łącz alkoholu z energetykami
Łączenie alkoholu z napojami energetycznymi może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych i jest ogólnie uważane za niebezpieczne.
Napoje energetyczne zawierają dużo kofeiny, która jest stymulantem. Może ona sprawić, że osoba czuje się mniej pijana, niż jest w rzeczywistości, a to może prowadzić do nadmiernego spożycia alkoholu.
Zarówno alkohol, jak i napoje energetyczne mogą podnieść ciśnienie krwi. Połączenie ich może prowadzić do jeszcze większego wzrostu ciśnienia krwi lub innych problemów sercowych.
Alkohol jest diuretykiem, co oznacza, że może prowadzić do odwodnienia. Napoje energetyczne również mogą przyspieszyć ten proces.
Nadmierne spożycie napojów energetycznych i alkoholu w duecie zwiększa ryzyko zatrucia alkoholem i przedawkowania kofeiny, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym śmierci.
2. Nigdy nie łącz z lekami
Alkohol może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, zmieniając sposób, w jaki organizm metabolizuje leki. To może prowadzić do zwiększenia lub zmniejszenia efektu leku, zależnie od konkretnej interakcji.
Ponadto niektóre leki mogą zwiększać efekty alkoholu, prowadząc do szybszego poczucia upojenia alkoholowego. To może zwiększać ryzyko niebezpiecznych sytuacji, takich jak upadek, utrata świadomości czy zatrucie alkoholem.
Co więcej, łączenie alkoholu z niektórymi lekami może poważnie uszkodzić narządy. Przykładowo łączenie go z lekami przeciwbólowymi może prowadzić do uszkodzenia wątroby lub żołądka.
W przypadku leków, które mają wpływ na układ nerwowy, takich jak leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne czy nasenne, alkohol może zwiększyć ryzyko sedacji, czyli zmniejszenia aktywności ośrodkowego układu nerwowego a nawet śmierci.
3. Te połączenia omijaj szerokim łukiem
Istnieje także kilka rodzajów żywności, które nie są zalecane do spożywania w połączeniu z alkoholem ze względu na potencjalne problemy zdrowotne.
Słone przekąski Alkohol ma właściwości odwadniające, a spożywanie dużych ilości soli (np. w chipsach czy orzechach solonych) może nasilić ten efekt, prowadząc do suchości w ustach, odwodnienia i potencjalnie do kaca następnego dnia.
Słodkie napoje i desery Mieszanie alkoholi, szczególnie tych słodkich, z innymi cukrowymi produktami, może prowadzić do nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi. To znaczne obciążenie dla trzustki i ryzyko rozwoju cukrzycy.
Tłuste jedzenie Tłuste jedzenie spowalnia procesy trawienne, co może prowadzić do opóźnienia wchłaniania alkoholu i nasilić jego efekty. Ponadto tłuste jedzenie i alkohol są obciążające dla wątroby.
Gorzka i kwaśna żywność Alkohol jest kwasem, więc jedzenie innych kwasowych produktów, takich jak cytryny lub grejpfruty, może zwiększyć ryzyko zgagi i refluksu.
Niektóre rodzaje ryb i sera Niektóre rodzaje ryb (np. makrela, sardynka, tuńczyk) oraz sery (np. brie, camembert, roquefort) zawierają dużo histaminy. Alkohol hamuje enzym rozkładający histaminę w organizmie, więc spożycie tych produktów w duecie z alkoholem może prowadzić do objawów podobnych do alergii, takich jak katar, swędzenie skóry czy ból głowy.
Zawsze pamiętaj o umiarkowanym i odpowiedzialnym spożywaniu alkoholu. Jeśli masz wątpliwości, co do zdrowego stylu życia i diety, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl