Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Najlepsza dieta na świecie

Avatar placeholder
04.01.2023 10:36
Źródło 123RF
Źródło 123RF

Dieta DASH już po raz szósty została uznana za najlepszy plan odżywiania na świecie. Jest to zarazem doskonała dieta powalająca na obniżenie ciśnienia krwi i poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeanalizowali 24 programy dietetyczne. Wnioski ze swoich badań przedstawili w specjalistycznym czasopiśmie Hypertension (Nadciśnienie).  Wyniki ich pracy nie są zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że skrót DASH oznacza „dietetyczne podejście do zatrzymania nadciśnienia” (od ang. słów Dietary Approaches to Stop Hypertension), a dieta powstała w wyniku dużego badania finansowanego przez amerykański rząd, którego celem było przetestowanie wpływu różnych kombinacji  żywności na wysokość ciśnienia tętniczego.

Mimo wielu wyróżnień oraz solidnych naukowych podstaw tego programu żywieniowego, wiele osób nigdy o nim nie słyszało. Nie zrobił ona takiej kariery jak inne modne diety - niskowęglowodanowa, paleo czy bezglutenowa.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Naukowcy tłumaczą to faktem, że jest to zdroworozsądkowy plan żywieniowy, bez spektakularnych „dodatków”, bez konieczności kupowania popularnych drogich produktów i bez  tzw. potencjału marketingowego. Tej diety nie trzeba  uzupełniać specjalistycznymi produktami, na których mogłaby zarobić jakaś firma. Nie promują jej też celebryci, bo żaden producent suplementów diety nie zapłacił im za to.

DASH to po prostu wyważony plan odżywiania, który zmniejsza ryzyko chorób serca i innych schorzeń  przewlekłych, a przy okazji daje efekt uboczny w postaci chudnięcia.

Na czym polega sekret diety DASH?

Dieta DASH narzuca określoną liczbę porcji jedzenia na każdy dzień (4-5 posiłków) i wymusza stosowanie kilku żelaznych zasad:

  • jedz 4 do 5 porcji owoców i warzyw dziennie (dla standardowego zapotrzebowania 2000 kalorii). Przez porcję należy rozumieć, że połowę dania na talerzu powinny stanowić warzywa lub owoce.
  • zamień białe pieczywo i makaron na chleb razowy i brązowy ryż. Powinniśmy każdego dnia spożywać przynajmniej sześć porcji produktów zbożowych, przyjmując za porcję np. kromkę chleba lub 150 g brązowego ryżu
  • włącz do diety produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu - są one kluczowym elementem programu DASH. Badacze bronią  hipotezy, że białko, wapń i potas zawarte w mleku i jego przetworach  pomagają utrzymywać ciśnienie krwi na właściwym poziomie. Niskotłuszczowy jogurt ze świeżymi owocami powinien więc jak najczęściej pojawiać się w jadłospisie osby na diecie DASH.
  • ogranicz do minimum spożycie czerwonego mięsa – zamiast niego jedz nasiona roślin strączkowych - fasolę, groch, soję i soczewicę, a także ziarna innych roślin (pestki dyni czy sezamu). Powinno się spożywać przynajmniej trzy porcje tych produktów w ciągu tygodnia, przyjmując za przykładową ilość pół szklanki gotowanego grochu bądź 40 g orzechów.

I na koniec dobra wiadomość dla łasuchów - dieta DASH nie wymaga całkowitego wyeliminowania słodyczy. Należy jednak pamiętać, aby wybierać produkty o jak najmniejszej zawartości tłuszczu. Nie powinno się spożywać więcej produktów z tej grupy niż trzy porcje w tygodniu, przy czym porcja oznacza np. łyżkę cukru lub dżemu.

Indywidualnie dobraną dietę DASH oraz stałe wsparcie dietetyków klinicznych znajdziesz na Peater.wp.pl

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze