Nalewka z aronii. Jakie ma właściwości zdrowotne?
Podczas sezonu jesienno-zimowego warto wzmocnić swój organizm i uchronić go przed nadchodzącymi infekcjami. Jednym ze sprawdzonych i prostych sposobów jest nalewka na bazie aronii. Koniecznie wypróbuj przepis na tę leczniczą miksturę.
Do przygotowania mikstury będziemy potrzebować:
- 5 kg aronii,
- 100 liści wiśni,
- 5 kg cukru,
- 2 litrów spirytusu,
- Sok z cytryny,
- 5 litrów wody.
Na początek owoce aronii dokładnie myjemy i wkładamy do zamrażarki na kilka dni. Potem wyjmujemy je, znowu płuczemy, zalewamy wodą, dodajemy liście wiśni i gotujemy przynajmniej przez 10 dni. Gdy owoce puszczą sok, odcedzamy naszą mieszankę, dodajemy do niej cukier i gotujemy do momentu, aż kryształki całkowicie się rozpuszczą. Następnie studzimy sok i dodajemy spirytus oraz sok z cytryny. Nalewkę zlewamy przez gazę do szklanych butelek i przechowujemy przez pół roku w zacienionym miejscu. Po upływie tego czasu nasz leczniczy eliksir będzie gotowy do spożycia.
Nie bez powodu głównym składnikiem trunku jest aronia. Ze względu na zwartość wielu cennych składników odżywczych, ten owoc jest od wieków stosowany w medycynie naturalnej. W aronii znajdziemy witaminę C, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, miedź, mangan, jod, bor i molibden.
Flawonoidy takie jak rutyna, kwercetyna, antocyjany i katechiny obecne w aronii chronią organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Regularne spożywanie aronii zmniejsza ryzyko cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia i chorób nowotworowych. Poza tym aronia oczyszcza nasz organizm z toksyn, obniża stężenie złego cholesterolu, korzystnie wpływa na serce, naczynia krwionośne i narząd wzroku.
Nalewka z aronii nie tylko wybornie smakuje, ale także podnosi naszą odporność na infekcję i przeziębienie, co jest szczególnie istotne właśnie teraz. Z kolei liście wiśni sprawią, że jej smak będzie bardziej wyrazisty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl