Trwa ładowanie...

Napoje gazowane w ciąży

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 28.11.2018 12:48
Napoje gazowane w ciąży
Napoje gazowane w ciąży

Mimo iż specjaliści od żywienia zalecają kobietom w ciąży spożywanie zdrowych napojów, takich jak woda, soki oraz mleko, niektórym ciężarnym ciężko jest zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych. Wiele z nich decyduje się na dietetyczne napoje gazowane, licząc, że uda im się w ten sposób zachować kontrolę nad ilością spożywanych kalorii. Badania wykazały jednak, że dietetyczne napoje nie są obojętne dla rozwijającego się płodu. Wręcz przeciwnie, mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu.

1. Napoje dietetyczne a przedwczesny poród

Badania duńskich naukowców przeprowadzone na grupie 60 tysięcy kobiet dowiodły, że codzienne spożywanie puszki dietetycznego napoju gazowanego w czasie ciąży wyraźnie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. W porównaniu do kobiet, które w ogóle nie piły sztucznie słodzonych napojów gazowanych, ciężarne spożywające każdego dnia jedną lub więcej puszek napojów dietetycznych były bardziej narażone na przedwczesny poród. Prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu wynosiło aż 78% u kobiet wypijających cztery lub więcej puszek dietetycznego napoju gazowanego. Co ciekawe, naukowcy nie znaleźli związku pomiędzy napojami gazowanymi słodzonymi cukrem a przedwczesnym porodem. Recenzenci badania spekulują, że zależność pomiędzy spożywaniem sztucznie słodzonych napojów a przedwczesnym porodem może mieć związek z wysokim ciśnieniem w czasie ciąży. Inne badania wykazały bowiem wpływ napojów gazowanych na ciśnienie krwi u kobiet nie będących w ciąży.

2. Słodziki a ciąża

Popularnym słodzikiem dodawanym zamiast cukru do napojów gazowanych jest aspartam. Składa się on z dwóch aminokwasów i rozpada się w organizmie człowieka tak samo jak wszystkie inne białka. W aspartamie znajduje się również fenyloalanina. U osób dotkniętych fenyloketonurią – rzadką chorobą dziedziczną, fenyloalanina nie jest metabolizowana. Spożycie dużych ilości fenyloalaniny podczas ciąży może spowodować uszkodzenie płodu. U zdrowej osoby fenyloalanina nie jest szkodliwa nawet po spożyciu 60 puszek dietetycznego napoju gazowanego. Jeżeli jednak ciężarna kobieta cierpi na fenyloketonurię, znacznie większa ilość fenyloalaniny jest ryzykowna. W dietetycznych napojach gazowanych stosuje się również sacharynę, która powoduje nieprawidłowy rozwój płodu i wady wrodzone u zwierząt. Jednak badania na ludziach nie potwierdziły takiego działania. Mimo wszystko, będąc w ciąży warto na wszelki wypadek unikać produktów zawierających ten słodzik.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Dietetyczne napoje gazowane to bezwartościowe płyny, które nie powinny znajdować się w diecie kobiet ciężarnych. Jeśli spodziewasz się dziecka i masz nieodpartą ochotę na gazowany napój, do wody mineralnej z bąbelkami dodaj odrobinę soku owocowego i plasterek cytryny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze