Trwa ładowanie...

Napoje likopenowe

Avatar placeholder
05.09.2013 14:27
Napoje likopenowe
Napoje likopenowe

Likopen to antyoksydant odpowiedzialny za czerwony kolor niektórych owoców i warzyw. Badania wykazały, że likopen wpływa korzystnie na organizm człowieka, co przyczyniło się do rosnącej popularności suplementów diety z likopenem oraz napojów likopenowych. Ich spożywanie może zmniejszyć ryzyko poważnych chorób i poprawić stan zdrowia płuc. Jakie inne korzyści dla organizmu płyną z likopenu?

1. Napoje z likopenem

Najbardziej znanym źródłem likopenu są pomidory i przetwory pomidorowe. Likopen znajduje się również w arbuzach, różowych grejpfrutach, papai i morelach. Nie każdy ma jednak czas i chęć na spożywanie owoców i warzyw. Wówczas z pomocą przychodzą napoje zawierające likopen. Obecnie dostępne są napoje, w których składzie jest ten cenny antyoksydant. Mogą mieć różną postać – od płynów dla sportowców, poprzez lemoniady, soki multiwitaminowe i soki na bazie owoców, aż do płynnych suplementów diety. Dostępne w sprzedaży napoje mają różne owocowe smaki, co czyni z nich ciekawy dodatek do codziennego jadłospisu. Likopen może być również dodawany do nabiału, płatków śniadaniowych i batonów energetycznych. Wiele wskazuje na to, że wraz z coraz większym wyborem produktów wzbogaconych o likopen ich popularność będzie rosła.

2. Korzyści płynące z likopenu

Liczne badania wykazały, że dieta bogata w przetwory pomidorowe zawierające likopen może mieć związek ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia raka prostaty. Spożywanie likopenu wpływa na obniżenie poziomu specyficznego antygenu (białka), którego poziom jest często podwyższony u chorych na raka prostaty. Ponadto likopen może mieć pozytywny wpływ na zdrowie płuc. W opublikowanym w 2000 roku badaniu wykazano, że ryzyko raka płuc jest wyraźnie niższe u osób, których dieta jest bogata w karotenoidy – antyoksydanty, do których zalicza się między innymi beta-karoten oraz likopen. Likopen może wpływać korzystnie na organizm także poprzez obniżenie ryzyka wystąpienia choroby serca. W 2003 roku naukowcy udowodnili bowiem, że kobiety spożywające dużo produktów zawierających ten związek są znacznie mniej narażone na problemy z sercem, jednak późniejsze badania nie potwierdziły tej zależności. Co ciekawe, suplementy diety z likopenem mogą przysłużyć się osobom chorym na astmę. Badania wykazały, że u ponad połowy osób dotkniętych astmą wysiłkową doszło do wyraźnej poprawy jakości życia już po tygodniu przyjmowania suplementów.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Ze względu na brak stuprocentowych dowodów na korzystne działanie likopenu na organizm człowieka, warto podchodzić do właściwości tego związku ostrożnie. Nie należy spodziewać się, że napoje likopenowe lub suplementy diety z likopenem uchronią nas przed poważnymi chorobami lub wyleczą je.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze