Trwa ładowanie...

Nastolatek przedawkował sos sojowy i zapadł w śpiączkę. "Wyzwanie" omal nie zakończyło się śmiercią

Avatar placeholder
02.06.2020 12:32
Przedawkował sos sojowy
Przedawkował sos sojowy (Getty Images)

Nastolatek o włos nie stracił życia za wygraną w zakładzie. Chłopak wypił litr sosu sojowego, po czym dostał konwulsji, piany z ust i zapadł w śpiączkę. Lekarze mówią, że spożył zabójczą dawkę sodu.

1. Hipernatremia. Nadmiar sody

Sytuacja miała miejsce w 2011 roku, ale dopiero teraz została opisana w najnowszym wydaniu czasopisma Journal of Emergency Medicine.

Nastolatek wypił litr sosu sojowego
Nastolatek wypił litr sosu sojowego (Getty Images)

19-latek wypił litrową butelkę sosu sojowego, po czym wystąpiły u niego objawy podobne do ataku epilepsji: dostał konwulsji i piany z ust, po czym zapadł w śpiączkę.

Zobacz film: "Niebezpieczne dodatki do sałatki. Kuszące, lecz trujące"

Kiedy chłopak trafił do szpitala, lekarze stwierdzili, że cierpi na hipernatremię, czyli zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, którego istotą jest nadmiar sodu w organizmie.

Innymi słowy, nastolatek przedawkował sodę. Lekarze szacują, że wypijając litr sosu sojowego, chłopak dostarczył organizmowi 160-170 gramów sodu, co mogło okazać się śmiertelną dawką dla jego wagi i budowy ciała.

Jak wspominają autorzy artykułu, chłopak nie zareagował na żadne bodźce. Konwulsje na ciele świadczyły, że układ nerwowy nie działa prawidłowo.

2. Jak wypłukać nadmiar sodu z organizmu?

Hipernatremia może powodować przepływ wody do komórek w celu zrównoważenia poziomu sodu w organizmie. Podczas gdy niektóre komórki mogą poradzić sobie z obrzękiem, w komórkach mózgu nadmiar wody może prowadzić do trwałych uszkodzeń, a nawet śmierci.

Kiedy nastolatek trafił do szpitala, lekarze nie mieli wiele czasu. Ich zadaniem było jak najszybsze wyprowadzenie sodu z organizmu chłopaka, żeby ochronić mózg przed trwałymi uszkodzeniami. 19-latkowi wpompowywano co pół godziny 1,5 litra wody z cukrem.

3. Nie doszło do uszkodzeń neurologicznych

Po trzech dniach przebywania w śpiączce, 19-latek wybudził się. Okazało się, że nie ma żadnych trwałych uszkodzeń neurologicznych. Jeszcze przez jakiś czas chłopak miewał napady drgawek. Miesiąc po niefortunnym zakładzie już funkcjonował całkowicie normalnie.

Chociaż śmierć z powodu przedawkowania sodu jest niezwykle rzadka, nie jest to niespotykane. Według autorów artykułu, w starożytnych Chinach przedawkowanie sodu było jednym z tradycyjnych sposobów popełnienia samobójstwa.

Zobacz także: Hiponatremia – specyfika, objawy, leczenie

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze