Trwa ładowanie...

Hiponatremia – specyfika, objawy, leczenie

Hiponatremia to inaczej niedobór sodu. Dla organizmu ludzkiego jest to bardzo groźny stan prowadzący nawet do utraty życia. Warto wiedzieć, że niedobór sodu może wystąpić u osób, które uprawiają ekstremalne sporty lub pracują w zawodzie o dużym obciążeniu. Hiponatremia grozi również osobom chorującym na niedoczynność tarczycy. Poznaj przyczyny, objawy i leczenie tego groźnego stanu.

spis treści

1. Specyfika hiponatremii

Od biologicznego punktu widzenia hiponatremia to zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej. Podstawą takiego stanu jest niedobór sodu. O chorobie decyduje poziom tego pierwiastka we krwi – hiponatremia powstaje, gdy sód obniża się poniżej normy, czyli 135 mmol/l. Sód jest jednym z podstawowych elektrolitów bytujących w ludzkim organizmie. Odpowiada między innymi za utrzymanie właściwej równowagi wodno-eletrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. W połączeniu z potasem normuje napięcie mięśniowe i wzmacnia właściwe przewodzenie bodźców w komórkach nerwowych. Kolejnym zadaniem sodu jest branie udziału w transporcie aminokwasów oraz cukrów

Zobacz film: "Jak objawia się nadczynność i niedoczynność tarczycy?"

Hiponatremia może być przyczyną nadciśnienia tętniczego
Hiponatremia może być przyczyną nadciśnienia tętniczego

2. Objawy obniżenia poziomu sodu

Do obniżenia poziomu sodu w organizmie dochodzi wtedy, gdy nasz organizm jest odwodniony. Przykładem może być choroba, w której dochodzi do nadmiernej potliwości. Kolejną przyczyną hipotremii są biegunki, zapalenie trzustki, przedawkowanie leków moczopędnych, a także obecność w moczu takich czynników, jak glukoza lub mocznik. Inne przyczyny wystąpienia hiponatremii to niedoczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy, zespół nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego, niewydolność serca, marskość wątroby, choroby nerek, zatrucie wodne.

Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na pracę mózgu?
Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na pracę mózgu? [7 zdjęć]

Witamina B poprawia pamięć. Gdy czujemy się zmęczeni, może to oznaczać, że nasz organizm ma niedobór

zobacz galerię

Hiponatremia objawia się poprzez ogólne osłabienie, ból głowy, nudności. Są to łagodne objawy, które powstają gdy sód obniża się do wartości 130-135 mmol/l). Kiedy sód obniża się do poziomu: 125 mmol/l pacjent skarży się na silne bóle głowy, dezorientację, nudności, wymioty i splątanie. W jakich sytuacjach hiponatremia może doprowadzić do śmierci? Chociaż dzieje się to rzadko, gdyż sód przyjmujemy również z pokarmami to długotrwały niedobór sodu lub ciężka hiponatremia stanowią bezpośrednie zagrożenia życia.

3. Leczenie hiponatremi

Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz zleci z pewnością morfologię krwi oraz badanie moczu. Na czym polega leczenie hiponatremii? W leczeniu tej choroby chodzi przede wszystkim o to, by uzupełnić niedobory sodu w organizmie. Wyrównywanie sodu zależy od tego, ile choroba trwała do tej pory. Jeżeli długo, wówczas uzupełnianie niedoborów sodu należy przeprowadzić wolniej. Jeżeli sód będzie dostarczony układowi biologicznemu w zbyt dużych porcjach, wówczas można doprowadzić do groźnych powikłań. Przykładem takiego powikłania jest rozpad osłonek mielinowych w ośrodkowym lub obwodowym układzie nerwowym.

To też warto wiedzieć

Kiedy hiponatremia dopiero co się rozwija lekarz karze odstawić płyny. Niedobór sodu może być uzupełniony w takich przypadkach przez jedzenie. Należy pamiętać, że nadmiar sodu także prowadzi do poważnego stanu. Najczęściej występuje nadciśnienie tętnicze. Pacjenci ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym powinny spożywać gotowe płyny elektrolitowe. Podaje się również dożylnie płyny nawadniające.

Hiponatremia – specyfika, objawy, leczenie
Hiponatremia – specyfika, objawy, leczenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.