Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Naukowcy alarmują: picie zbyt dużych ilości wody może być niebezpieczne

 Sylwia Stachura
26.11.2018 08:32
Naukowcy alarmują: picie zbyt dużych ilości wody może być niebezpieczne
Naukowcy alarmują: picie zbyt dużych ilości wody może być niebezpieczne (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Picie odpowiedniej ilości wody jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale okazuje się, że w niektórych przypadkach nadmiar wody może być bardziej szkodliwy niż jej niedobór. Naukowcy opracowali nowe wskazania dziennego spożycia wody, aby uniknąć przypadków nadmiaru wody. Czy rzeczywiście życiodajną wodę można przedawkować i jaka ilość jest bezpieczna dla zdrowia?

spis treści
Zaskakujące powody odwodnienia organizmu
Zaskakujące powody odwodnienia organizmu [10 zdjęć]

Niektóre środki farmakologiczne mają działanie moczopędne. Takie właściwości wykazują na przykład leki

zobacz galerię

1. Niebezpieczne skutki picia wody

Dużo częściej słyszymy o negatywnych skutkach picia zbyt małej ilości wody. Jednak naukowcy i lekarze zgodnie twierdzą, że nadmierne spożycie wody może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Problem ten bardzo często dotyczy sportowców, którzy podczas intensywnego wysiłku fizycznego spożywają duże ilości wody oraz napojów izotonicznych.

Eksperci ujawnili, że w ostatnich latach nadmiar wody w organizmie był przyczyną zgonów aż 14 sportowców (piłkarzy, maratończyków, atletów). Przewodnienie hipotoniczne to stan, w którym nerki nie radzą sobie ze zbyt dużą ilością płynów. W organizmie spada poziom jonów sodu, komórki zaczynają puchnąć, a w skrajnych przypadkach może dojść do obrzęku mózgu i zgonu. Schorzenie to najczęściej dotyka właśnie sportowców, którzy piją duże ilości napojów w trakcie wysiłku oraz po jego zakończeniu.

Zobacz film: "Czy wodę można przedawkować?"

Zatrucie wodne można rozpoznać we wczesnej fazie. Typowe symptomy to osłabienie, zawroty głowy, nudności, opuchlizna. Osoby, które przedawkowały wodę mogą również zaobserwować u siebie bóle głowy, wymioty, rozkojarzenie, zaburzenia świadomości, a w skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki.

2. Wodna równowaga

Nie tylko odwodnienie jest niebezpieczne dla zdrowia – zbyt duża ilość wody również może wywołać szereg dolegliwości
Nie tylko odwodnienie jest niebezpieczne dla zdrowia – zbyt duża ilość wody również może wywołać szereg dolegliwości

Woda to kluczowa substancja dla życia i zdrowia, ale dla prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy określonej ilości. Zarówno odwodnienie, jak i przewodnienie są groźne dla zdrowia.

Właśnie dlatego grupa 17 naukowców z całego świata opracowała zalecenia dotyczące dziennego spożycia wody. Ile wody potrzebujemy? Ile pić, aby nie przesadzić? Badacze ujawnili, że bezpieczna ilość wody dla mężczyzn to 3,7 litra dziennie, a dla kobiet 2,7 litra dziennie. Obliczeń dokonano, mierząc, ile wody w ciągu dnia tracimy razem z potem, moczem oraz przez oddychanie.

Sportowcy oraz osoby, które regularnie trenują, potrzebują oczywiście więcej wody. Naukowcy ocenili, że powinni pić ok. 2-3 szklanek wody więcej niż osoby, które nie ćwiczą. Osoby aktywne fizycznie mogą również skorzystać z napojów izotonicznych i sportowych, które zawierają elektrolity. W trakcie wysiłku tracimy wiele substancji (również sodu) razem z potem, dlatego później warto uzupełnić niedobory.

Zwiększone zapotrzebowanie na wodę występuje także w czasie upałów, dlatego nie powinniśmy zapominać o dodatkowej porcji napojów. Pamiętajmy także o tym, że płyny można uzupełnić również poprzez jedzenie odpowiednich produktów. Truskawki, ogórki, arbuzy składają się głównie z wody i dzięki temu dobrze gaszą pragnienie oraz działają nawadniająco.

Po raz kolejny okazuje się, że największym sprzymierzeńcem zdrowia jest umiar i zdrowy rozsądek. Nawet produkty niezbędne do życia mogą być dla nas niebezpieczne, jeśli nie przestrzegamy norm spożycia.

Źródło: medicaldaily.com

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze