Nerkowce – składniki odżywcze, nadciśnienie, odchudzanie
Nerkowce to orzechy, które są bogatym źródłem składników odżywczych. Smak nerkowca jest lekko słodki i delikatny. Jakie wartości zdrowotne posiadają nerkowce?
1. Jakie składniki odżywcze mają nerkowce?
Nerkowce są bogatym źródłem składników odżywczych takich jak błonnik, witaminy z grupy B, K, E, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, sód i kwasy tłuszczowe. Warto przy tym wspomnieć, że nerkowce są bogatym źródłem jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo zawarty w nerkowcach kwas gamma-linolenowy wpływa korzystnie na działanie krążenia i wspomaga pracę serca. Z kolei magnez przyczynia się do regulacji napięcia nerwowego, a także odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce wapniowej.
Nerkowce to także źródło przeciwutleniaczy, które odgrywają bardzo dużą rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej. W nerkowcach znajdziemy także duże ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: witaminy D i A
2. Czy nerkowce są dobre na nadciśnienie?
Nerkowce dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego. Dzięki temu wpływają na [obniżenie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Co więcej, dbają o naczynia krwionośne. Duża zawartość potasu w nerkowcach przyczynia się do obniżania ciśnienia krwi i regularnego rytmu serca. Zawarty w nerkowcach magnez rozszerza tętnice i chroni organizm przed zawałem. Witamina K utrzymuje odpowiednie stężenie krzepnięcia.
3. Składniki diety odchudzającej
Nerkowce to nie tylko korzyści dla serca i ciśnienia, ale również dla osób na diecie. Pomimo dużej ilości kalorii – w 100 g nerkowców znajdziemy około 533 kcal, orzechy mogą być składnikiem diety osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Według badań garść orzechów dziennie sprzyja zmniejszeniu ilości tkanki wisceralnej brzusznej. Dzieje się tak dlatego, iż nerkowce podnoszą poziom serotoniny, która zmniejsza apetyt i poprawia samopoczucie. Co więcej, zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe, wspierają proces odchudzania.
Nerkowce w diecie można wykorzystać na różne sposoby. Świetnie smakują nerkowce oblane czekoladą, dodawane do sałatek, prażone, czy solone. Mają delikatny, lekko słodki smak i dzięki temu mogą być również składnikiem deserów. Orzechy nerkowca sprawdzają się także w daniach głównych, na przykład będąc dodatkiem do makaronów lub zapiekanek. Nerkowce mogą jednak stanowić także element drugiego śniadania, gdyż są bardzo sycące.
4. Jak mieć piękne włosy
Zawarty w nerkowcach cynk i selen sprzyja pięknym włosom i paznokciom. Cynk dodatkowo wspomaga wchłanianie sebum, co zmniejsza przetłuszczanie się włosów.
5. Sposób na zmniejszenie stresu
Nerkowce są również dobrym źródłem składników odżywczych, które poprawiają pracę układu nerwowego. Zawierają bowiem witaminę B, nienasycone kwasy tłuszczowe i magnez. Dzięki temu zmniejszają poziom stresu, rozdrażnienie, poprawiają koncentrację, pamięć i dodają energii.