Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Małgorzata Jezierska

Nie lubisz brukselki? Poznaj 5 powodów, by jeść to warzywo

 Sylwia Stachura
05.09.2024 15:47
Nie lubisz brukselki? Poznaj 5 powodów, by jeść to warzywo
Nie lubisz brukselki? Poznaj 5 powodów, by jeść to warzywo (Zdjęcie brukselki / Shutterstock)

Kapusta brukselska, bo tak brzmi prawidłowa nazwa tego warzywa, to skrzyżowanie jarmużu i kapusty. Pochodzi z Belgii, a swoją nazwę zawdzięcza stolicy tego kraju. Brukselka nie cieszy się dużą popularnością i często jest nielubianym warzywem, głównie ze względu na charakterystyczny zapach. Z uwagi na wartości odżywcze powinna jednak znaleźć się w naszym menu. Poznaj 5 powodów, dla których warto jeść brukselkę.

spis treści

1. Źródło witamin, minerałów i antyoksydantów

Niepozorne zielone kulki są bogate w wiele cennych substancji. Brukselka jest źródłem witamin A, C, E, K oraz witamin z grupy B. Jest też bogata w minerały, takie jak żelazo, magnez, fosfor, cynk, miedź, wapń, mangan, selen oraz potas. Zawiera również przeciwutleniacze, które chronią komórki przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Zdrowe duety

Sprawdź, z czym najlepiej jeść brukselkę i dowiedz się, jakie produkty jeść razem, a których połączeń unikać

2. Poprawa trawienia

Brukselka to dobre źródło błonnika, dzięki któremu czujemy się dłużej syci, a nasz układ trawienny lepiej funkcjonuje. W 100 g jest ok. 4-5 g błonnika, czyli nawet 20 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Usprawnia on procesy trawienne, zapobiega zaparciom i wpływa na utratę wagi. Chroni również przed nowotworami przewodu pokarmowego (np. rakiem jelita).

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

3. Ochrona przed nowotworami

Warzywa z rodziny krzyżowych są znane ze swoich właściwości zapobiegających nowotworom. Brukselka nie jest wyjątkiem, ponieważ zawiera dużo glukozynolanów – substancji, które skutecznie chronią przed rakiem piersi, prostaty, płuc czy żołądka. Znajdziemy w niej też izotiocyjaniany, które eliminują substancje rakotwórcze z organizmu oraz redukują ryzyko wystąpienia zawału serca.

4. Pomoc w odchudzaniu

Brukselka ma tylko 37 kcal w 100 g, dlatego jest świetnym produktem dla wszystkich, którzy chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Warzywo to ma mało tłuszczu, ale za to dużo błonnika i białka. Spożywając brukselkę, dłużej czujemy się najedzeni i nie mamy napadów wilczego głodu. Jeśli jesteś na diecie, spróbuj raz na jakiś czas zamienić brokuły czy surówki ze świeżych warzyw na porcję gotowanej brukselki. Twoja waga spadnie, a przy okazji dostarczysz sobie cennych witamin i minerałów oraz urozmaicisz codzienne posiłki.

5. Wsparcie oczyszczania organizmu

Skuteczny detoks jest możliwy dzięki siarce, którą znajdziemy właśnie w brukselce. Małe, zielone warzywa zawierają również witaminę K oraz kwasy omega-3, które likwidują stany zapalne w organizmie. Dzięki dużej zawartości błonnika brukselka pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu i korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Jeśli chcemy oczyścić organizm z toksyn, powinniśmy włączyć ją do swojego menu i jeść ją regularnie.

Warzywo to świetnie wpływa na nasze zdrowie, dlatego podczas zakupów nie warto go omijać. Na brukselkę powinny jednak uważać osoby z problemami niedoczynności tarczycy – jak wszystkie krzyżowe, zawiera ona substancje goitrogenne (wolotwórcze).

Jak najlepiej przygotowywać brukselkę, by była smaczna i atrakcyjna? Można gotować ją na parze, grillować i piec. Nigdy jej nie rozgotowujmy – stanie się nieapetyczna, zapach będzie nieprzyjemny oraz straci cenne witaminy. Jeśli nie lubisz brukselki, podaj ją lekko grillowaną z dodatkiem aromatycznego parmezanu, soku z cytryny i dobrej oliwy. A jak wy ją przyrządzacie i w jakich daniach najczęściej jecie?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze