Trwa ładowanie...

Nocne podjadanie

Avatar placeholder
13.01.2016 09:56
Nocne podjadanie
Nocne podjadanie

Uwielbiasz jeść nocą? Po zmroku czujesz się naprawdę głodna? Zjadłabyś wszystko? To wtedy najczęściej otwierasz lodówkę i decydujesz się na niewielką przekąskę, która rzekomo nie jest wysokokaloryczna i tym bardziej nie przeszkodzi w odchudzaniu? Apetyt po zmroku wzmaga się z każdym dniem. Nocne podjadanie zaczyna stawać się twoim nawykiem żywieniowym. Myślisz, że mała kanapka czy tabliczka czekolady nie tuczą? Jesteś w błędzie!

spis treści

1. Nocne podjadanie a nadwaga

Jedzenie nocą wiąże się z dodatkowymi kilogramami i tyciem. Posiłki zjadane w nocy są o wiele bardziej tuczące od tych spożywanych w ciągu dnia. Jeśli chcesz żyć zdrowo, musisz z nich zrezygnować. Wszelkie tłuszcze i węglowodany zawarte w posiłku nie pomogą ci w odchudzaniu. Podjadanie nocą u osób z nadwagą związane jest ze złym doborem produktów, nieregularnością jedzenia, siedzącym trybem życia. Te wszystkie problemy powodują wzrost masy ciała. Nocne przekąski są najczęściej obfite. Zamiast zjeść kilka posiłków dziennie, często wolimy jeden „konkretny” po pracy. A z braku czasu zostają nam jedynie przekąski.

Dowiedz się więcej

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Jeśli jesteś typem przysłowiowej sowy, dzień zaczynasz i kończysz później (np. wstajesz o 12, a spać idziesz o 3 w nocy), jedz posiłki o tej samej godzinie, a ostatni posiłek spożywaj około 1 w nocy. Nie pochłaniaj resztek z obiadu, udek z kurczaka na zimno, nie pij mleka albo resztek coli. Zamiast tego chrupnij zdrową przekąskę, najlepiej marchewkę czy jabłko i popij dużą ilością wody mineralnej. Nie dostarczysz pustych kalorii, a pobudzisz układ pokarmowy do pracy. Aby zmniejszyć uczucie łaknienia, warto żuć miętową gumę lub umyć zęby. Niezwykle ważne jest, by nie przyzwyczajać się do złych nawyków. Jeżeli często wieczorami będziemy zasiadać przed telewizorem z paczką chipsów, wówczas nasz organizm popadnie w „nałóg”, a tucząca przekąska stanie się naszym codziennym towarzyszem.

Takie zachowanie wpływa na złą przemianę materii. Organizm, który jest rzadko karmiony, ogranicza wydatki energetyczne, czyli zmniejsza tempo metabolizmu. Tyjemy jeszcze bardziej, zamiast schudnąć. Dlatego tak ważne jest jedzenie posiłków często, ale w mniejszych porcjach. Gdy chcesz wyeliminować nocne podjadanie, powinnaś przede wszystkim zadbać o to, by twoje śniadanie było pożywne i sycące. Ostatni posiłek w ciągu dnia najlepiej zjeść dwie godziny przed snem, aby móc go strawić. Ważne jest, aby dieta była dopasowana do naszej aktywności.

2. Nietuczące nocne przekąski

Nocne podjadanie jest niezdrowe. Jeśli jesteś typem sowy, zadbaj, aby nocne przekąski były zdrowe i smaczne, świeże, niskokaloryczne, by składały się z samych owoców i warzyw. Nie zapychaj się batonikami i innymi pustymi kaloriami. Zadbaj o przekąski poniżej 150 kalorii. Być może jesz, ponieważ nudzisz się lub doskwiera ci wieczorna samotność. W tej sytuacji warto zorganizować sobie czas tak, aby wieczorem mięć ochotę tylko na sen.

Też masz problem z wieczornym podjadaniem lub jedzeniem w nocy? Porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami na naszym forum.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze