Trwa ładowanie...

Noni - właściwości zdrowotne, cena i dostępność

Owoce noni, pochodzące z krzewu morwy indyjskiej, mają szerokie zastosowanie lecznicze, głównie za sprawą bardzo dużej ilości związków fitochemicznych. Oto najważniejsze zdrowotne zalety owocu noni.

Zobacz film: "Owoc morwy zmniejsza ryzyko alzheimera"

spis treści

1. Właściwości zdrowotne noni

O noni mówi się "drzewo przeciwbólowe". Badania pokazują, że owoc noni zmniejsza ból porównywalnie do leków, takich jak hydrokortyzon czy tramadol. Oznacza to, że jest bardzo skuteczny w walce z bólami artretycznymi czy bólami stawów.

2. Co robią owoce noni?

Właściwości owocu noni wpływają na aktywację makrofagów i wzmacniają układ immunologiczny, który z kolei produkuje więcej limfocytów. Roślina wykazuje również właściwości antybakteryjne, tym samym pomagając zwalczać bakterie, takie jak Staphylococcus ureus czy Escherichia coli.

Zdrowotne właściwości owocu noni
Zdrowotne właściwości owocu noni [6 zdjęć]

Owoce noni, pochodzące z krzewu morwy indyjskiej, mają szerokie zastosowanie lecznicze, głównie za sprawą

zobacz galerię

3. Lek antydepresyjny i nasenny

Noni stymuluje produkcję serotoniny i melatoniny, dwóch bardzo ważnych hormonów. Serotonina wpływa na nastrój, emocje i sen, a brak równowagi w poziomach tego hormonu może prowadzić do depresji.

Melatonina z kolei reguluje rytm dobowy, co również wpływa na zdrowy sen. Zachowanie prawidłowego rytmu dobowego sprawia, że czujemy się bardziej wypoczęci i zadowoleni.

4. Środek na nadciśnienie

Noni cechuje wysoka zawartość związków fitochemicznych, selenu i witaminy C, które zwalczają wolne rodniki w naczyniach krwionośnych.

Co więcej, roślina zawiera też skopoletynę – związek obniżający ciśnienie krwi – oraz prokseroninę, która potrzebna jest do wytwarzania kseroniny pobudzającej komórki do harmonijnej pracy, co z kolei zmniejsza stres oraz, tym samym, ciśnienie krwi.

5. Noni poprawia pamięć

Noni zapobiega wchłanianiu cholesterolu LDL, a to oznacza mniejsze ilości płytki miażdżycowej w tętnicach, zapewniając zdrowsze i dłuższe życie.

Noni dostarczają potężnej dawki fitosteroli. Te składniki mają również zbawienny wpływ na mózg, ponieważ i tam nie dochodzi do odkładania się płytki miażdżycowej.

W skrócie - dzięki spożywaniu noni można zmniejszyć ryzyko zawału oraz udaru.

6. Ile kosztuje owoc noni

Owoce noni nie są dostępne w Polsce. Można jednak kupić je w postaci suszonej, lifilizowanej oraz soku. Cena owoców noni to ok. 20 złotych za torebkę owoców suszonych lub liofilizowanych.

Natomiast Cena soku z noni może osiągać nawet 100 złotych za litr. Taka cena dotyczy oryginalnego soku z noni prosto z Hawajów. Produkty z noni można kupić przez internet lub w stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.