Nowy owoc w Polsce - minikiwi
Jest małe, zielone i pełne wartości odżywczych. Witaminy C ma więcej niż cytryna, zawiera także magnez i wapń. Mowa o minikiwi, które coraz częściej można spotkać w polskich sklepach.
Minikiwi to mniejsza wersja popularnego i chętnie przez Polaków jadanego kiwi. Od swojego większego brata różni się jednak kilkoma szczegółami.
Po pierwsze - jest mniejsze. Ma wielkość około 2-3 centymetrów.
Po drugie - owoc posiada jadalną, cienką i gładką skórkę.
Klasyczne kiwi przypomina tylko miąższ nowego owocu.
Minikiwi spodoba się szczególnie dzieciom. I nie ma w tym nic złego. Jest ono bowiem doskonałą przekąską w ciągu dnia. Przedszkolaki czy uczniowie z powodzeniem mogą je zabrać na plac zabaw, na wycieczkę, spacer czy na boisko.
Ten nowy na polskim rynku owoc jest skarbnicą wartości odżywczych. Zawiera aż cztery razy więcej witaminy C niż cytryna (52,5 mg w 100 g), co stanowi 87,5 **proc. zalecanego dziennego spożycia. Może być elementem diety, który wspomoże organizm z walce z sezonowymi infekcjami** i podniesie odporność.
Oprócz tego minikiwi powinny jeść osoby przebywające na diecie – to tylko 52 kcal w 100 gramach!
Owoc zawiera sporą dawkę witaminy E oraz błonnika. Jest także źródłem potasu, magnezu, fosforu oraz wapnia. Ten ostatni pierwiastek szczególnie zalecany do spożycia jest dzieciom, ponieważ wspomaga rozwój kości i niezbędny jest szczególnie w okresie intensywnego wzrostu. Ale wapnia potrzebują również osoby starsze, aby uniknąć osteoporozy.
Minikiwi nie wymaga przetwarzania, choć można z niego przygotować pyszny dżem. Może być z powodzeniem spożywane na surowo, jako przekąska, dodatek do ciast i deserów. Jego smak jest specyficzny - wyczujemy słodycz i kwasek jednocześnie.
W polskich sklepach minikiwi pojawi się pod koniec sierpnia. Dostępny będzie do połowy listopada. Największą jednak zaletą owocu jest fakt, iż można go uprawiać we własnym ogródku.
Aby to zrobić, potrzebne będą dwa krzaki: jeden o płci męskiej, drugi – żeńskiej. Roślina owocuje obficie i nie wymaga konkretnego stanowiska lub ziemi, choć powinna mieć wilgoć.