Objawy niedoboru GABA. Co to za substancja?
GABA to nazwa skrótowa kwasu gammaaminomasłowego. Związek ten ma wpływ na budowę mięśni i działanie układu nerwowego. Zobacz, jakie są objawy niedoboru GABA.
1. Czym jest GABA?
GABA jest związkiem chemicznym z grupy aminokwasów, który powstaje w wyniku dekkarboksylacji kwasu glutaminowego. To ważny neuroprzekaźnik, który ogranicza aktywność układu nerwowego. GABA zmniejsza pobudliwość, wycisza, odpręża i ułatwia skoncentrowanie się.
Związek ten wykorzystuje się w leczeniu chorób i zaburzeń na tle nerwowym, np. stanów lękowych, ataków paniki, ADHD czy epilepsji. Przyjmowanie GABA może też korzystnie wpływać na przyrost tkanki mięśniowej i przyśpieszać regenerację organizmu.
GABA produkowany jest w organizmie, można go też dostarczać z zewnątrz.
2. Objawy niedoboru GABA
Objawy niedoboru GABA obejmują stany depresyjne, niepokój i ataki paniki. Może pojawiać się również bezsenność i skłonność do częstszego sięgania po alkohol, a w konsekwencji nawet do uzależnienia.
Badania wykazały, że osoby cierpiące na depresję kliniczną mają niedobór GABA, co osłabia ich supresję wzrokowo-przestrzenną. Oznacza to, że osoby chore lepiej radzą sobie z rozpoznawaniem dużych obiektów, mają jednak problem z rozróżnianiem detali.
3. Suplementacja GABA
GABA wpływa korzystnie na nasz układ nerwowy, ułatwia zasypianie i łagodzi objawy lękowe. Powinno się go stosować po konsultacji z lekarzem.
Jakie są pozostałe efekty suplementacji GABA?
- zapobieganie skurczom mięśni,
- poprawa koncentracji i zdolności kojarzenia,
- obniżenie poziomu kortyzolu,
- łagodzenie negatywnych objawów stresu,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- wzmożenie produkcji kolagenu,
- zwiększenie apetytu.
Suplementów i leków zawierających GABA nie można przyjmować dłużej niż prze okres kilku tygodni.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl