Ocet jabłkowy - skład, przepis, wspomaganie odchudzania, wady
Ocet jabłkowy na odchudzanie to naturalny sposób walki z nadwagą i otyłością. Jest nie tylko dodatkiem smakowym do potraw, ale też lekiem. Lekarze rekomendują go jako naturalny środek o korzystnym działaniu na zdrowie. Zawiera dużo potasu, wapnia, fosforu i sodu. Jest w nim około dwudziestu najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwasy: octowy, mlekowy i cytrynowy. Jeśli chcesz w naturalny sposób wspomóc odchudzanie, sięgnij po ocet jabłkowy.
1. Ocet jabłkowy - skład
Naturalne sposoby na odchudzanie przez niektórych są uważane za niezbyt skuteczne, a niesłusznie. Okazuje się bowiem, że ocet jabłkowy jest naprawdę pomocny w terapii odchudzającej. Dlaczego ocet jabłkowy na odchudzanie jest tak dobry? Przede wszystkim z powodu substancji, które wchodzą w jego skład, a są to:
- pektyna – substancja balastowa, która poprawia procesy trawienne, a dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu. Pektyna jako główny składnik octu jabłkowego jest zalecana w leczeniu otyłości i chorób współwystępujących;
- witamina E – jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się, zaburzeń immunologicznych, chorób sercowo-naczyniowych, onkologicznych i zaćmy.
2. Ocet jabłkowy - przepis
Aby zapewnić sobie skuteczne odchudzanie, najlepiej sporządzić ocet jabłkowy samodzielnie w domu. Do tego celu potrzeba sporej ilości jabłek. Należy je umyć, pokroić na kawałki i przepuścić przez sokowirówkę lub zetrzeć na tartce. Otrzymaną miazgę razem z gniazdami nasiennymi trzeba włożyć do kamionkowego naczynia bądź szerokiego słoja. Na każdy kilogram miazgi dodać litr i szklankę wody, 10 dag cukru, 1 dag drożdży piekarniczych i kawałek razowego chleba.
Naczynie należy przykryć gazą i odstawić na 10 dni. 3-4 razy dziennie ocet jabłkowy na odchudzanie należy zamieszać drewnianą łyżką. Po tym czasie płyn trzeba przefiltrować przez gazę i wlać do czystego naczynia. Na każdy litr soku trzeba dodać 10 dag cukru i odstawić. Po skończonej fermentacji (około półtora miesiąca) ocet jabłkowy na odchudzanie przecedzić i rozlać do butelek. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
3. Ocet jabłkowy - wspomaganie odchudzania
Osoby z nadwagą lub cierpiące na otyłość często zastanawiają się, jak schudnąć, co zrobić, by zrzucanie wagi było jak najbardziej skuteczne i bezpieczne. W leczeniu otyłości pomagają róże metody na odchudzanie. Może je także wspomóc naturalny środek, jakim jest ocet jabłkowy.
Ocet jabłkowy na odchudzanie jest polecany z trzech powodów:
- przyspiesza trawienie pokarmów;
- pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych;
- usuwa złogi cholesterolowe i pomaga rozkładać tłuszcze.
Osoby z nadwagą, które chcą przeprowadzić odchudzającą kurację octową, powinny pić ocet jabłkowy trzy razy dziennie (po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody): na czczo, przed obiadem i przed snem. Trzeba przy tym ograniczyć spożycie soli. Kuracja trwa długo, gdyż spalanie tłuszczu odbywa się powoli, za to bez szkody dla zdrowia.
4. Ocet jabłkowy - wady
Nie wszyscy mogą stosować ocet jabłkowy na odchudzanie w czystej postaci. Osoby z problemami żołądkowymi powinny raczej odwołać się do innych sposobów na odchudzanie. W aptekach dostępne są preparaty, mające w swoim składzie ocet jabłkowy, który nie oddziałuje już negatywnie na żołądek.
Zobacz także:
Aż 40% ludzi boryka się z nadwagą lub otyłością. Większość z nich próbuje stosować niesprawdzone diety cud lub głodówki. Ich efekty nie są jednak długotrwałe i zwykle kończą się tzw. efektem jo-jo. Wpływa on zniechęcająco na psychikę osoby otyłej. W takich sytuacjach warto skorzystać z naturalnych sposobów na odchudzanie. Jednym z nich jest właśnie ocet jabłkowy.