Oczyszczanie jelit - sposoby, dieta
Oczyszczanie jelit z zalegających resztek pokarmowych zapobiega chorobom jelit. Dieta uboga w błonnik pokarmowy oraz mała aktywność fizyczna sprzyjają zaparciom oraz formowaniu kamieni kałowych w jelitach. Odpowiednio zbilansowana dieta zapobiega chorobom jelit oraz poprawia samopoczucie.
1. Sposoby na oczyszczanie jelit
Naturalny oraz bezpieczny sposób na oczyszczanie jelit polega na stosowaniu odpowiedniej diety, która ma na celu regulację pracy jelit, zapobiega tworzeniu się kamieni kałowych oraz schorzeniom jelit.
Zalegające resztki pokarmowe w jelicie grubym negatywnie wpływają na zdrowie. W jelitach zachodzą procesy gnilne, które uszkadzają błonę śluzową jelit. Ponadto komórki jelit dłużej narażone są na kontakt z toksycznymi substancjami, które spożyliśmy z pożywieniem, np. azotany (wędliny), WWA (produkty grillowane i smażone), konserwanty, barwniki, słodziki (żywność wysoko przetworzona). Uszkodzenia komórek wykazują działanie mutagenne, genotoksyczne, co sprzyja rozwijaniu komórek nowotworowych.
Niestrawione resztki pokarmu oraz kamienie kałowe zalegają w uchyłkach jelita grubego, powodując zaburzenia perystaltyki, a w konsekwencji są przyczyną zaparć.
Procesy gnicia zachodzące w masach kałowych wypełniających jelito powodują powstawanie toksycznych związków, które wchłaniane są do krwiobiegu. Ponadto zaparcia negatywnie wpływają na samopoczucie, wywołując:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- nudności,
- metaliczny posmak w ustach,
- brak apetytu.
Uwalniane toksyny wywierają również szkodliwy wpływ na organizm:
- układ nerwowy (zaburzenia nastroju, nerwowość, rozdrażnienie),
- układ sercowo-naczyniowy (obrzęki).
Zabieg hydrokolonoterapii to zabieg głębokiego oczyszczania jelita. Wykonywany jest on w gabinetach, zwykle po specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Polega na płukaniu jelita wodą, pompowaną pod ciśnieniem za pomocą specjalnego aparatu. Jednakże zabieg ten może powodować pęknięcia ściany jelita, a sytuacja taka jest stanem zagrożenia życia. Ponadto nie leczy on i nie przeciwdziała zaparciom.
2. Dieta na oczyszczanie jelit
Naturalnym i bezpiecznym sposobem oczyszczania jelita, który nie tylko oczyszcza jelita z zalegających resztek, ale również zapobiega zaparciom oraz chorobom jelit jest dieta bogata w błonnik, warzywa i owoce.
Błonnik pokarmowy to inaczej włókno roślinne, które po spożyciu w organizmie nie ulega strawieniu ani wchłonięciu, czyli nie dostarcza kalorii. Błonnik pokarmowy w jelitach pełni rolę miotełki, która usuwa i odkleja zalegające w nich resztki pokarmowe.
Koniecznie przeczytaj
W diecie źródłem błonnika są przede wszystkim warzywa i owoce oraz pełnoziarniste produkty jak ziarna zbóż, musli, pieczywo z mąki żytniej, graham oraz kasze. Spośród kasz najbogatszą pod względem błonnika i składników mineralnych jest kasza gryczana oraz ryż brązowy.
W diecie oczyszczającej istotną rolę odgrywa regularne przyjmowanie posiłków o małej objętości, by pokarm nie musiał być zbyt długo trawiony. Jeśli chcemy oczyścić organizm, powinniśmy pić około 2 litrów płynów dziennie. Wówczas masy kałowe będą miękkie i łatwiej przesuwane w jelicie grubym. Najlepiej spożywać wysokiej jakości wodę mineralną oraz zieloną herbatę bogatą w polifenole.