Odchudzałam się tabletkami z kapsaicyną
Fora internetowe, Facebook i Instagram – to trzy najczęstsze miejsca, z których dowiaduję się o najnowszych trendach. Ostatnio moją uwagę przyciągnęły fotki szczupłych dziewczyn połączone z wątkiem o kapsaicynie. Zainteresowana tematem odchudzania bez przymusu męczących ćwiczeń, sama zaopatrzyłam się w kilka opakowań tabletek z kapsaicyną.
1. Co to jest kapsaicyna
Kapsaicyna, czyli dodatek chemiczny E160C, jest powszechnie stosowany w produkcji żywności. To właśnie dzięki niej papryczka chilli ma piekący smak, a my odczuwamy przyjemne uczucie gorąca po zjedzeniu ostrej potrawy.
Badania nad kapsaicyną, czyli organicznym związkiem, wykazały, że kapsaicyna pobudza przemianę materii oraz hamuje nadmierny apetyt. W internecie można natrafić na informacje o stosowaniu jej przez amerykańskie gwiazdy.
Już kilka lat temu tabletki z ostrym dodatkiem - kapsaicyną - zażywały Angelina Jolie, Jennifer Lopez czy Britney Spears. Do Polski dotarły (jak zazwyczaj wszystko) z kilkuletnim opóźnieniem.
2. Tabletki z kapsaicyną
Tabletki z kapsaicyną zawierają wchodzi wyciąg z papryczki chilli. Czy jednak garść suplementów wystarczy, by tłuszcz sam się zaczął spalać? Miesięczna kuracja kapsaicyną uświadomiła mi, że to prawda!
Odchudzanie rozpoczęłam pod koniec miesiąca, gdy wszystkie szafki zostały doszczętnie wyczyszczone ze słodyczy, a lodówka świeciła pustkami. Od tej pory do każdej samodzielnie przygotowanej potrawy dodawałam ostre przyprawy, by jeszcze bardziej wzmocnić efekt odchudzania. Zrezygnowałam za to z aktywności fizycznej! Dzięki temu chciałam sprawdzić, czy kapsaicyna rzeczywiście działa.
3. Efekty kuracji kapsaicyną
Miesiąc kuracji kapsaicyną minął bardzo szybko. Po pierwszym tygodniu, zachęcona utratą pierwszych dwóch kilogramów, cieszyłam się, że to idealna kuracja dla mnie.
Przy ostatniej tabletce z kapsaicyną z opakowania waga pokazywała 3 kg mniej. Ostatni, być może najlepszy, z efektów zauważyłam dopiero pod koniec kuracji: nieestetycznie wyglądający cellulit na udach zmniejszył się.
4. Skutki uboczne
Niestety, stosowanie tego suplementu diety miało też skutki uboczne. Pierwsze dni przyjmowania tabletek z kapsaicyną powodowały u mnie nudności i wymioty. Byłam osłabiona. Zaczęłam się zastanawiać, czy warto dalej poddawać się kuracji kapsaicyną. Złe samopoczucie minęło jednak po kilku dniach.
Ostra kapsaicyna wywołała u mnie nawrót trądziku, z którym zmagałam się kilka lat. Tabletki spowodowały także bóle brzucha oraz wątroby, prawdopodobnie związane z częstym jedzeniem ostrych potraw.
W sklepach internetowych znaleźć można również kapsułki zawierające olej lniany. Myślę, że tego rodzaju suplement jest bezpieczniejszy dla układu pokarmowego.
Zobacz także:
Czy zdecydowałabym się po raz kolejny na kurację kapsaicyną? Raczej nie. Pomimo że utrata 3 kilogramów bez wyrzeczeń poprawiła mi humor, nie stosowałabym przez kolejny miesiąc tego rodzaju tabletek. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna być może są bardziej męczącą opcją, ale pamiętajmy - zdrowie mamy tylko jedno!
Uwaga: przyjmowanie tego rodzaju tabletek nie jest wskazane dla wszystkich. Kapsaicyna zażywana w dużych dawkach niszczy żołądek i może doprowadzić nawet do powstawania choroby wrzodowej. Tabletki na odchudzanie nie powinny być także stosowane przez dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze.