Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Odchudzanie w grupie wsparcia

Avatar placeholder
18.04.2019 09:21
Odchudzanie w grupie wsparcia
Odchudzanie w grupie wsparcia (123RF)

Największe kłamstwa na temat odchudzania często jest o wiele skuteczniejsze niż samodzielna walka z nadwagą. Wśród innych osób z podobnymi problemami łatwiej jest zmotywować się do schudnięcia. Nadwaga i otyłość to często, podobnie jak anoreksja czy bulimia, zewnętrzne objawy czegoś, co dzieje się w umyśle. Sukcesy w odchudzaniu, okupione wyrzeczeniami, są z reguły większe, gdy odchudzamy się w grupie. Grupa pomaga bowiem przezwyciężać emocjonalne zaburzenia, wspiera w chwilach bezradności.

spis treści

1. Terapia grupowa odchudzania

Odchudzanie w grupie wsparcia
Odchudzanie w grupie wsparcia [6 zdjęć]

Na pewno zdarzyło ci się kiedyś, z powodu słabej woli, przerwać kurację odchudzającą. Czy zastanawiałaś

zobacz galerię

Eksperci zajmujący się nadwagą są zdania, że sama dieta odchudzająca czy aktywność fizyczna nie wystarczają do skutecznego odchudzania. Często potrzebna jest także pomoc psychologiczna. Objadanie się czy jedzenie nocne wynikają bowiem niejednokrotnie z zaburzeń emocjonalnych, problemów psychicznych, braku akceptacji siebie i niskiej samooceny.

Zmiana nawyków żywieniowych, ćwiczenia fizyczne, farmakoterpaia to skuteczne sposoby na odchudzanie. Przynoszą one jednak lepsze efekty, kiedy mamy wsparcie psychologiczne – w terapii grupowej albo indywidualnej.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

W odróżnieniu od psychoterapii, wsparcie psychologiczne przydaje się prawie każdemu pacjentowi w czasie pracy nad zmianą zachowań żywieniowych. Psychoterapia jest potrzebna jedynie wtedy, gdy nadwaga, otyłość jest efektem zaburzeń w przeżywaniu.

Terapia grupowa ma przede wszystkim pokazać, że nie tylko my borykamy się z nadwagą. Wspólnota ludzi z takim samym problemem pozwala lepiej zrozumieć swój stan i odnaleźć źródło motywacji do odchudzania. Celem terapii grupowej jest uspokojenie, informowanie, co i jak warto robić, jak sobie radzić z trudnościami. Terapia zaburzeń odżywiania pomaga mobilizować własne siły do schudnięcia i ułatwia życzliwsze spojrzenie na siebie.

2. Najskuteczniejsza forma terapii grupowej odchudzania

Zdania ekspertów są w tym względzie podzielone. Istnieją różne formy terapii grupowej:

  • terapia behawioralno-poznawcza – oparta jest na dotarciu do fałszywych przekonań i zgubnych przyzwyczajeń;
  • terapia rodzinna – polega na usuwaniu przeszkód, które stoją na drodze do całkowitego wyleczenia otyłości, a które wynikają z uwikłania pacjenta w system rodzinny;
  • hipnoza – nauka komunikacji między ciałem a duszą, afirmacja, relaksacja, system nagradzania przypisany do procedur hipnotycznych.

3. Grupa wsparcia w odchudzaniu

Odchudzanie w grupie wsparcia jest pomyślane w ten sposób, by jego uczestnicy odnosili jak najwięcej korzyści z udziału w terapii grupowej. Przede wszystkim, by nauczyli się zdrowo odżywiać i umieli utrzymać wagę bez efektu jo-jo. Terapia zaburzeń odżywiania oferuje:

  • motywację w grupie wsparcia;
  • kurs odchudzania w praktyce;
  • osobistą opiekę trenera;
  • konkurs utraty wagi.

Grupy wsparcia działają przez cały rok bez przerwy. Można się do nich zapisywać co 12 tygodni, bo tyle czasu trwają zwykle połączone z grupami kursy odchudzania.

3.1. Jak wyglądają grupy wsparcia w odchudzaniu?

Grupa wsparcia liczy zwykle od dwudziestu do dwudziestu kilku uczestników. Wiek i płeć osób nie mają znaczenia. Spotkania odbywają się z reguły raz na tydzień, czasami częściej. Na początku każdego spotkania następuje pomiar wagi z zachowaniem całkowitej dyskrecji. Jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć, a samej nie chce ci się wziąć za pracę nad sylwetką, odchudzanie w grupie wsparcia może być wyjściem dla ciebie.

3.2. Jak wygląda kurs odchudzania?

Odchudzanie w grupie wsparcia to przede wszystkim bezpieczne odchudzanie. Na spotkaniach osoby z nadwagą uczą się prawidłowego odżywiania i skutecznego chudnięcia. Spotkania prowadzi trener – praktyk odchudzania – najczęściej jest to osoba, która sama wyszła z otyłości i nauczyła się kontrolować swoją wagę. Trener przekazuje swoje umiejętności i dzieli się swoimi doświadczeniami z uczestnikami spotkań. Odchudzanie w grupie wsparcia obejmuje zagadnienia z zakresu prawidłowej diety, rozumienie zasad funkcjonowania organizmu i ćwiczenia fizyczne.

3.3. Co to jest konkurs utraty wagi?

Jednym z elementów odchudzania w grupie wsparcia jest konkurs utraty wagi. Przez cały czas trwania terapii grupowej prowadzony jest monitoring utraty wagi każdego z uczestników. Parametry te są wprowadzane do programu komputerowego, który oblicza najwyższy procentowy ubytek wagi. Osoba z największym wynikiem, czyli ta, która schudła najwięcej, wygrywa nagrodę. Czasem są to nagrody pieniężne.

Odchudzanie w grupie wsparcia gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i motywację. Jeśli chcesz schudnąć skutecznie i na trwałe, spróbuj odchudzania w grupie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze