Trwa ładowanie...

Olej kokosowy zapobiega próchnicy

Ewa Rycerz
20.12.2018 11:58
Olej kokosowy zapobiega próchnicy
Olej kokosowy zapobiega próchnicy (źródło:123rf)

Olej kokosowy jest zdrową alternatywą dla drogeryjnych past do zębów. Choć jego antybakteryjne właściwości znane były od dawna, teraz naukowcy zdobyli na to dowody.

Naukowcy z Instytutu Technologii Athlone przeprowadzili badania, w których skupili się na wpływie oleju kokosowego, roślinnego oraz oliwy z oliwek w ich naturalnej postaci na bakterie streptococcus mutans. Ten najczęściej występujący w jamie ustnej mikrob odpowiada za tworzenie się środowiska kwaśnego i powstawanie próchnicy. Jak podają teoretycy, choroba ta dotyczy już od 60 do 90 proc. dzieci w państwach uprzemysłowionych.

1. Wyniki najnowszych badań

Po analizie danych naukowcy stwierdzili, że olej kokosowy pod wpływem enzymów trawiennych skutecznie hamuje rozwój bakterii streptococcus mutans, a co za tym idzie – zapobiega rozwojowi próchnicy.

Dzieje się tak, ponieważ tłuszcze zawarte w oleju kokosowym pod wpływem enzymów trawiennych zmieniają się w kwasy, które skutecznie zabijają bakterie, nie rozpuszczając szkliwa zębów.

Zobacz film: "Oleje zimnotłoczone a oleje rafinowane"

Ale to nie koniec pozytywnych działań oleju kokosowego na jamę ustną. Jak sugerują badacze z Towarzystwa Mikrobiologii Ogólnej na Uniwersytecie w Warwick, olej kokosowy z zawartością enzymów trawiennych może być potencjalnym zabójcą drożdży candida albicans, powodujących w jamie ustnej pleśniawki.

– Zmodyfikowany enzymatycznie olej kokosowy jest atrakcyjną alternatywą dla chemicznych past do zębów, ponieważ działa już w małym stężeniu – mówi dr Damien Brady z Instytutu Technologii Athlone.

Dzięki wynikom badań naukowcy chcą również zwrócić uwagę, że olej kokosowy może być nowym sposobem do walki z bakteriami, które stają się oporne na coraz większą liczbę antybiotyków.

2. Przepis na naturalną pastę do zębów

Istotną rzeczą jest, by używać oleju kokosowego nierafinowanego. Taka jego wersja to bogactwo dobroczynnych właściwości. Wystarczy, że na szczoteczkę do zębów nabierzesz niewielką ilość oleju kokosowego (w postaci stałej) i umyjesz nią zęby. Olej kokosowy nie zawiera fluoru. Mycie zębów nim jest o wiele bardziej efektywne niż stosowanie pasty do zębów lub płynów do płukania jamy ustnej.

Przepis:

  • 1/4 szklanki oleju kokosowego,
  • 1/2 szklanki sody,
  • 3-4 łyżki ksylitolu,
  • kilka kropli olejku miętowego.

Przygotowanie: do rozpuszczonego oleju kokosowego dodaj sodę, następnie ksylitol i dokładnie wymieszaj. Dla uzyskania miętowego smaku wlej kilka kropli olejku miętowego. Gotowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.