Oleje roślinne. Już wiemy, które warto kupować
Dawniej uważano, że tłuszcze powinno się ograniczać w diecie. Obecnie wiemy, że jest to nieprawda. Na rynku dostępny jest szeroki wybór olejów z pierwszego tłoczenia. Po ich świecie oprowadza nas nasz ekspert, Maja Chmarzyńska, technolog żywienia.
1. Olej z pierwszego tłoczenia
Często w reklamach i w sklepach możemy spotkać się z nazwą "olej z pierwszego tłoczenia". Większości z nas to określenie niewiele mówi. - Olej z pierwszego tłoczenia to nic innego, jak produkt otrzymany podczas jednokrotnego tłoczenia surowca (nasion) - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Maja Chmarzyńska, technolog żywności. - Dzięki temu olej zachowuje więcej wartościowych substancji, takich jak m. in. kwasy omega-3 i omega-6 czy witamina E. Fakt ten nie odgrywa jednak istotnej roli przy wyborze oleju najwyższej jakości, gdyż decyduje o tym głównie wybrana metoda tłoczenia – tłumaczy.
Olej z pierwszego tłoczenia nie poddany procesowi rafinacji jest mętny, z widocznym osadem. Nie oznacza to jednak wady produktu – a wręcz przeciwnie. - Oleje nierafinowane zachowują najwięcej wartości odżywczych. Są one jednak bardziej zanieczyszczone, co nie zawsze obniża jakość produktu. Ostatecznie ważne jest, aby był bezpieczny – dodaje ekspert.
Na półkach sklepowych znajdziemy również oleje rafinowane i nierafinowane. Oleje nierafinowane są droższe. Ma to związek z naturalną metodą pozyskiwania produktu. Przeważnie są też tłoczone na zimno - wyjątkiem są oleje typu virgin. Nierafinowane oleje słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych. Warto więc sięgać po nierafinowany olej rzepakowy, kokosowy, lniany, konopny, z wiesiołka, czarnuszki czy z kiełków pszenicy. Oleje rafinowane są znacznie tańsze (np. słonecznikowy) i to właśnie one najczęściej goszczą w naszych kuchniach. Niestety, podczas procesu ich pozyskiwania oleje te tracą niektóre ze swoich cennych składników. Mają znacznie mniej steroli, ale za to są bardziej uniwersalne.
Mają też wyższy stopień dymienia. - Badania naukowe dowodzą, że dymy, które powstają podczas termicznej obróbki olejów jadalnych wykazują właściwości genotoksyczne. W dymach tych identyfikowane są związki o działaniu mutagennym i rakotwórczym. Za właściwości mutagenne dymów powstających podczas smażenia odpowiedzialne są związki z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Związkiem takim jest głównie benzo(a)piren charakteryzujący się dobrą rozpuszczalnością w tłuszczach. W dymach z olejów jadalnych identyfikowane są także inne kancerogeny, takie jak np. formaldehyd czy naftalen - dodaje ekspert. Dlatego to właśnie oleje rafinowane nadają się do smażenia, pieczenie czy grillowania.
2. Olej tłoczony na ciepło i zimno
Istotną różnicą jest też sposób tłoczenia. Firmy produkujące olej stosują dwie metody. Część z nich tłoczona jest na zimno, a część na ciepło. Czy ma to wpływ na wartość produktu?
- Najbardziej wartościowe sa oleje tłoczone na zimno. Zachowują swój smak, aromat oraz cechują się mało klarowną konsystencją. W swoim składzie zawierają mnóstwo wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, co odróżnia go od tych tłoczonych na ciepło. Oleje tłoczone na zimno mają jednak znacznie krótszy termin ważności.
Istotną kwestią jest także odpowiedni sposób przechowywania. Dostęp światła i powietrza powoduje bowiem utlenianie nienasyconych kwasów tłuszczowych.
3. Olej w diecie
Oleje powinny być ważnym elementem w naszym codziennym jadłospisie. Dietetycy podkreślają, że są one wyjątkowym źródłem witamin oraz kwasów omega-3 i omega-6. Warto też zauważyć, ile zastosowań oleje znajdują w kuchni. Możemy je spożywać na zimno, jako dodatek do sałatki lub na ciepło, używając do smażenia.
Istotną kwestią jest więc dobranie odpowiedniego oleju. Powinien być to przede wszystkim produkt dobrej jakości. - Obecność niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie jest konieczna, zwłaszcza że organizm człowieka nie wytwarza enzymów, które je produkują. Dlatego powinniśmy dostarczać je wraz z pożywieniem.
Nienasycone kwasy tłuszczowe mają także m.in. działanie przeciwzapalne, pozytywnie wpływają na pracę serca i zdolności umysłowe. Ponadto zawarte w olejach kwasy omega-3 mają dobry wpływ na regulację ciśnieniania tętniczego, a także cholesterolu. Co więcej, zmniejszają ryzyko zawału i miażdżycy.
Na tym jednak ich zalety się nie kończą. Nienasycone kwasy tłuszczowe świetnie sprawdzą się w diecie osób cierpiących na choroby reumatyczne. Łagodzą bowiem bóle stawów. Ponadto oleje są także źródłem witaminy E, która nazywana jest "witaminą młodości". To właśnie ona wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci dzięki właściwości przeciwutleniającym.
4. Świadomy konsument
Wybierając się na zakupy warto wiedzieć, który z produktów odpowie naszym potrzebom i oczekiwaniom. W sklepie możemy mieć problem z podjęciem decyzji z uwagi na duży wybór i różnorodność oferty przygotowanej przez producentów.
- Najlepszej jakości oleje rozlewane są do ciemnych szklanych butelek, które zapobiegają ich oksydacji (utlenianiu). Są to najczęściej oleje tłoczone na zimno, nierafinowane, jednakże lepiej dodatkowo przeczytać etykietę.
Produkt dobrej jakości może być sprzedawany również w plastikowej butelce. Jeżeli chcemy go kupić, zwróćmy przede wszystkim uwagę na jego konsystencję i barwę. Jeżeli płyn będzie mętny, a kolor intensywny, wtedy możemy przypuszczać, że jest to najlepszy wybór.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl