Trwa ładowanie...

Wpływ suplementów diety na zdrowie

12 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo stosowania minerałów i witamin” w ramach ogólnopolskiej kampanii Lek Bezpieczny. Uczestnicy konferencji podkreślali, iż stosowanie suplementów diety nie zawsze jest uzasadnione i korzystne dla naszego zdrowia.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

spis treści

1. Witaminy i minerały

Witaminy i minerały biorą udział we wszystkich procesach życiowych naszego organizmu i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Dostarczamy je przede wszystkim wraz z przyjmowanym pokarmem, dlatego też zbyt uboga dieta może prowadzić do niedoborów witamin i pierwiastków. Najczęściej brakuje nam wapnia, magnezu i potasu. Jednakże zgodnie z najnowszymi wynikami badań, w ciągu ostatnich 15 lat spożywamy mniej witaminy A, miedzi, jodu i cynku, ale więcej witaminy C i B6 oraz potasu i wapnia.

2. Zagrożenia wynikające z suplementacji

Niedobór jednego pierwiastka nie jest powodem do przyjmowania preparatów wielowitaminowych. Co więcej, nie powinno się ich stosować przez długi czas, ani na zapas. Wiąże się to z faktem, iż nadmiar jakiegoś pierwiastka jest równie niebezpieczny, co jego niedobór. Stosując preparaty wielowitaminowe uzupełniamy brakujące witaminy i minerały, ale jednocześnie przyjmujemy te, których mamy pod dostatkiem. Nadmiar witaminy B6 grozi uzależnieniem. Niektórych składników, jak na przykład witamin B1, B2 czy B12 nie można przedawkować, lecz zbyt dużo kwasu foliowego, magnezu, potasu, beta karotenu, wapnia, miedzi, fluoru, witaminy A, C i E może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Na preparaty wielowitaminowe najczęściej decydują się osoby poniżej 24 oraz powyżej 65 roku życia. Ich stosowanie jest najniebezpieczniejsze właśnie u osób starszych ze względu na możliwość interakcji z innymi lekami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.