Trwa ładowanie...

Ostrzeżenie dla alergików. GIS wycofuje kaszę gryczaną z powodu wykrycia glutenu

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obiegu kaszy gryczanej niepalonej. W bezglutenowym produkcie zostały wykryte ziarna pszenicy. To ważny komunikat dla alergików.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

spis treści

1. Gluten w kaszy gryczanej

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wycofaniu partii produktu – kaszy gryczanej niepalonej BIO – z powodu wykrycia w nim potencjalnego alergenu.

W kaszy wykryte zostały ziarna pszenicy – czyli źródło glutenu.

"Gluten to substancja alergenna, spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może wywołać reakcję alergiczną" – informuje GIS w oficjalnym komunikacie.

Gluten jest białkiem roślinnym, które znajduje się w zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień, orkisz i inne. Oznacza to, że wszystkie produkty zawierające wspomniane zboża dla osób uczulonych na gluten (chorych na celiakię) czy cierpiących z powodu nadwrażliwości na gluten, mogą być szkodliwe.

Gryka czy np. owies nie zawierają glutenu. Jednak dopiero oznaczenie produktu jako "bezglutenowy" jest dla konsumenta gwarancją, że na terenie zakładu produkcyjnego zostały zachowane restrykcyjne procedury, mające na celu wyeliminowanie skażenia alergenem.

2. Szczegóły dotyczące wycofanego produktu

W partii kaszy gryczanej wykryto pszenicę - źródło glutenu
W partii kaszy gryczanej wykryto pszenicę - źródło glutenu (Główny Inspektorat Sanitarny)
  • Nazwa produktu: Kasza gryczana niepalona bezglutenowa BIO, masa netto: 1 kg
  • Producent: Denver Food Sp. z o.o., ul. Obwodowa 78, 84-240 Reda
  • Numer partii: 241121 J
  • Data minimalnej trwałości : 31.10.2022 r.

Jak informuje GIS, producent podjął kroki, mające na celu wycofanie z rynku wszystkich partii kaszy gryczanej wyprodukowanej w okresie 15-29.11.2021 r. i w dniu 30.11.2021.

"Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie" – przestrzega alergików GIS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.