"Owoc aniołów", po który rzadko sięgamy. Poprawi trawienie i rozprawi się z bezsennością
Papaja to tropikalny owoc, który w naszym kraju nie należy do szczególnie popularnych. Warto jednak po niego sięgać ze względu na cenne składniki i wyjątkowe właściwości. Smak również wielu osobom przypadnie do gustu.
1. "Owoc aniołów"
Owocowe menu warto urozmaicić papają. Miąższ jest bardzo soczysty i słodki, w środku znajdziemy pestki, które są jadalne. Owoc można spożywać na surowo, ale świetnie sprawdzi się jako dodatek do koktajli, sałatek i musli.
Papaja wyróżnia się na tle innych tropikalnych przysmaków. Sam Krzysztof Kolumb nadał jej miano "owocu aniołów", a niepowtarzalny smak to tylko jeden z powodów, dla których warto po nią sięgać.
Co jest takiego wyjątkowego w papai? To przede wszystkim bogate źródło witaminy A i C, błonnika, kwasu foliowego oraz błonnika. Znajdziemy w niej też wapń, magnez i fosfor. Na uwagę zasługuje też papaina, likopen i fibryna.
2. Właściwości papai
Papaja jest świetnym źródłem witaminy C, która wspiera układ odpornościowy. W połączeniu z beta-karotenem, który jest przekształcany w organizmie w witaminę A, korzystnie wpływa na zdrowie skóry i poprawia jej elastyczność.
Owoc posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, więc może przyczynić się do poprawy stanu skóry problematycznej, szczególnie u osób zmagających się z trądzikiem.
Papaja zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed uszkodzeniem i redukują ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych. Zawarte w niej substancje przyspieszają gojenie ran.
Wspomniana papaina wspomaga trawienie białek i łagodzi dolegliwości żołądkowe. Obfitość błonnika korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i poprawia profil lipidowy.
Zawartość potasu w papai może przyczynić się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Owoc pomaga też w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i dba o różnorodność mikrobiomu jelitowego.
3. Na sen, ale nie dla wszystkich
Zjedzenie papai kilka godzin przed snem pomoże usunąć toksyny z organizmu i zregenerować układ pokarmowy. Zawarty w niej tryptofan wspomaga zasypianie, poza tym owoc jest łatwostrawny i lekki.
Warto jednak zaznaczyć, że osoby z alergią na lateks mogą być uczulone na papaję. Papaina zawarta w owocu jest podobna do enzymu, który znajduje się w alergenie.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl