Trwa ładowanie...

Wymiata trójglicerydy z krwi. Zapobiega miażdżycy i udarom

Avatar placeholder
09.05.2024 12:57
Ocet wspiera zdrowie na co najmniej 8 sposób. Sprawdź koniecznie
Ocet wspiera zdrowie na co najmniej 8 sposób. Sprawdź koniecznie (Getty Images)

Czy wiesz, że codzienne spożywanie niewielkiej ilości octu jabłkowego może wspierać twoje zdrowie na co najmniej 8 sposobów? Spróbuj, po dwóch miesiącach twój organizm zmieni się nie do poznania!

spis treści

1. Wartości odżywcze octu jabłkowego

Ocet jabłkowy to nie tylko popularny dodatek kulinarny, ale przede wszystkim źródło cennych witamin A, E i D oraz skarbnica przeciwutleniaczy (polifenole, chinony i katecholaminy). Jest tani i ma szereg właściwości prozdrowotnych. Oto 8 z nich.

2. Działanie octu jabłkowego

2.1. Działanie antybakteryjne i przeciwzapalne

Ocet jabłkowy niszczy nawet bakterie E. coli i S. aureus! Zapobiega infekcjom, nie tylko w obrębie przewodu pokarmowego.

2.2. Wzmacnianie mikrobioty jelitowej

Ocet jabłkowy wzmacnia zdrową florę bakteryjną jelit, która ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego przyswajania składników odżywczych, funkcjonowania układu immunologicznego i nerwowego.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

2.3. Korzystny wpływ na profil lipidowy

Regularne spożywanie octu jabłkowego może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów w organizmie, redukując ryzyko rozwoju miażdżycy oraz udaru mózgu.

2.4. Redukowanie problemów skórnych

Działanie przeciwzapalne i antybakteryjne octu jabłkowego może przyczyniać się do redukcji problemów skórnych, takich jak trądzik czy łojotok. Kwasowość octu jabłkowego może pomagać w przywracaniu naturalnego pH skóry, a zawartość przeciwutleniaczy zapobiega jej starzeniu się.

2.5. Regulacja ciśnienia krwi

Ocet jabłkowy ma korzystny wpływ na ciśnienie krwi, wspiera więc zdrowie serca i obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

2.6. Stabilizacja poziomu glukozy

Spożywanie octu jabłkowego przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi i zwiększenia wrażliwości komórek na insulinę, co jest ważne w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 2.

2.7. Wsparcie dla trawienia

Ocet jabłkowy reguluje kwasowość żołądka, co jest pomocne przy zgadze i niestrawności, wspomaga trawienie, zmniejsza uczucie wzdęć i może łagodzić zaparcia.

2.8. Zapobieganie reakcjom alergicznym

Ocet jabłkowy sam w sobie nie jest uznawany za środek bezpośrednio zapobiegający alergiom. Dzięki właściwościom wzmacniającym układ odpornościowy i poprawiającym ogólną kondycję zdrowotną może jednak pośrednio wspierać organizm w walce z różnymi reakcjami alergicznymi.

3. Zalecenia spożycia

Optymalnym sposobem na czerpanie korzyści zdrowotnych z octu jabłkowego jest spożycie go na czczo. Mieszanka jednej łyżki octu, łyżki miodu, szczypty pieprzu cayenne, cynamonu i imbiru w szklance wody stanowi idealny początek dnia. Jeśli jednak nie masz pod ręką pozostałych wymienionych składników, możesz wypić sam ocet z wodą. Będzie mniej smacznie, ale niemal równie zdrowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze