Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Pestki moreli – charakterystyka, wartości odżywcze, zastosowanie

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 14.04.2021 09:09
Pestki moreli – charakterystyka, wartości odżywcze, zastosowanie
Pestki moreli – charakterystyka, wartości odżywcze, zastosowanie

Pestki moreli od dawna uważane są za lekarstwo na raka. Cenione są w medycynie niekonwencjonalnej za posiadanie właściwości antynowotworowych.

spis treści

1. Pestki moreli – charakterystyka owocu

Morela to słodki, niepozorny owoc, który jest bardzo często pomijany przez nas w codziennej diecie, a posiada bardzo dużo właściwości odżywczych. Ten mały owoc posiada w sobie bardzo duże zawartości witaminy B17, czyli amigdaliny.

Pestki moreli są wykorzystywane m.in. w kuchni i kosmetyce
Pestki moreli są wykorzystywane m.in. w kuchni i kosmetyce
Zobacz film: "Dlaczego warto pokochać morele?"

2. Pestki moreli – charakterystyka

Pestki moreli przez niektórych nazywane są morelowym migdałem lub gorzkim migdałem. Pestki moreli w swoim składzie zawierają amigdalinę. Substancja ta wykorzystywana jest do produkcji leku na raka. Niestety, pestki moreli w swoim składzie posiadają także cyjanek. Według niektórych badań spożywanie zbyt dużej ilości pestek moreli może doprowadzić do zatrucia cyjankiem.

Pestki moreli – lek na raka?
Pestki moreli – lek na raka? [5 zdjęć]

Mały, niepozorny owoc, często pomijany w diecie. Morela, słodka niewielkich rozmiarów śliwka, w środku

zobacz galerię

3. Pestki moreli – lek na raka?

Amigdalina zawarta w pestkach moreli po spożyciu w organizmie rozkłada się na cyjanowodór, który według niektórych niszczy komórki rakowe. Żadne z przeprowadzonych badań jednak nie udowodniło, że amigdalina działa antynowotworowo. Przez lekarzy nie jest ona uważana za lek ani choćby za środek wspomagający chemioterapię.

4. Pestki moreli – zatrucie cyjankiem

Przy spożywaniu zbyt dużej ilości pestek moreli może dojść do przekroczenia stężenia toksycznego cyjanku. Skutkiem zatrucia może być uszkodzenie wątroby, niewydolność nerekuszkodzenie układu nerwowego i innych organów. Pojawić może się również kwasica oraz małopłytkowość. Ważne jest, aby pamiętać, by nie spożywać więcej niż 2–3 pestki moreli dziennie.

5. Pestki moreli – przeciwwskazania

Pestki moreli to produkt, który jest bezpieczny niemal dla wszystkich. Są tylko trzy wyjątki, kiedy ich spożycie jest niewskazane. Pestek moreli nie mogą spożywać dzieci, kobiety w ciąży i karmiące mamy.

Zobacz także:

6. Pestki moreli – inne zastosowania

W naszym kraju pestki moreli nie są jeszcze tak szeroko dostępne. Najłatwiej znajdziemy je w aptekach i w sklepach ze zdrową żywnością. Pestki moreli oprócz zastosowania przez niektórych w walce z rakiem stosowane są także do dżemów, likierów, mas marcepanowych. Czasami można się spotkać z zastosowaniem pestek moreli w kosmetyce. Dodawane są do płynów i kremów dla dzieci, emulsji do pielęgnacji skóry, olejów wykorzystywanych do masażu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze