Trwa ładowanie...

Pij kawę na zdrowie

Avatar placeholder
08.09.2016 11:38
Pij kawę na zdrowie
Pij kawę na zdrowie (Zdjęcie kawy / Shutterstock)

Naukowcy znaleźli kolejne dowody na potwierdzenie, że kawa ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Osoby, które piją ten napój regularnie i w niewielkich ilościach, są mniej narażone na śmierć w wyniku szeregu chorób, od cukrzycy po choroby serca. Jednak nawet picie kawy w dużych ilościach nie jest w stanie zrekompensować szkód spowodowanych przez palenie papierosów, jak podają naukowcy w czasopiśmie Circulation.

spis treści

1. Ważne, by nie przesadzić

Punkt graniczny to około pięciu filiżanek dziennie. Okazuje się, że nawet bezkofeinowa kawa może mieć korzyści zdrowotne. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda.

Głównym przesłaniem jest to, że regularne spożywanie kawy, czyli od trzech do pięciu filiżanek dziennie, wiąże się z mniejszym ryzykiem śmiertelności ogółem, jak i śmiertelności z różnych przyczyn, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia i w wyniku samobójstw – wyjaśnił w wywiadzie dla NBC News Frank Hu, profesor żywienia i epidemiologii, który pomagał nadzorować analizy.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

W poprzednich badaniach kawa zazwyczaj zawierała kofeinę. W naszym badaniu wykorzystaliśmy zarówno kawę z kofeiną, jak i bez i w obu przypadkach zauważono wpływ na długowieczność, jednak nie dysponujemy jeszcze ostatecznymi wnioskami – dodaje Hu.

2. Mała czarna na zdrowie

Zespół badawczy oparł swoją analizę o odpowiedzi 200 000 lekarzy i pielęgniarek, którzy uzupełniali kwestionariusze dotyczące swojego stylu żywienia przez okres 20 lat. Okazuje się, że wśród kawoszy współczynnik śmiertelności przez te lata był niższy niż wśród osób stroniących od kawy.

Różnica ta była nawet wyraźniejsza, kiedy z analizy wykluczono palaczy. Wśród osób niepalących, a pijących kawę liczba zgonów była niższa od 8 do 15 proc., w zależności od ilości spożywanego napoju.

Jest to dobra wiadomość dla zwolenników kawy, ponieważ zgromadziliśmy mocne dowody. Jej picie może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie – przekonuje Hu. – Jednak nie twierdzimy, że jest to strategia zapobiegania chorobom przewlekłym, jako że istnieją inne czynniki, w tym dieta, które mają większy ogólny wpływ na naszą kondycję. Należy także zwracać uwagę na ilość cukru dodawanego do kawy, aby zapobiec innym problemom – dodaje Hu.

Jakie korzyści płyną z picia kawy? Jest to świetne źródło przeciwutleniaczy – związków chemicznych wspierających naturalne mechanizmy obronne komórek organizmu człowieka. Kawa może pomóc w walce z rakiem jelita grubego, zmniejszać ryzyko cukrzycy i redukować stany zapalne związane z cukrzycą i chorobami serca.

Kwas chlorogenowy, lignany, trygonelina i magnez, które są zawarte w kawie, mogą obniżać odporność na insulinę i redukować chroniczny stan zapalny – wyjaśniają naukowcy.

Infografika - Wpływ picia kawy na zdrowie
Infografika - Wpływ picia kawy na zdrowie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze