Trwa ładowanie...

Sok z buraków dobry dla mózgu. Naukowcy odkryli, że poprawia pamięć i koncentrację

 Monika Suszek
11.10.2021 20:03
Buraki najzdrowsze są w postaci surowej
Buraki najzdrowsze są w postaci surowej (W burakach zawarta jest betaina, która odpowiedzialna jest za czerwony kolor buraków oraz zapobieganie rozwojowi komórek rakowych.)

Sok z czerwonych buraków poprawia pracę naszego mózgu - do takich wniosków doszli naukowcy.

spis treści

W badaniu wzięły udział młode kobiety, które spożywały 500 ml soku z buraka. Rezonans magnetyczny wykazał, że dieta bogata w azotany spowodowała znaczny wzrost ukrwienia płata czołowego. To obszar mózgu odpowiedzialny za procesy poznawcze (planowanie, myślenie, pamięć i podejmowanie decyzji). To nie wszystko, bo jak się okazuje sok z buraków to prawdziwy eliksir zdrowia. Poprawia naszą odporność, wpływa na płodność oraz odkwasza organizm.

Sprawdź koniecznie:

Wygodne i uniwersalne ubranka za mniej niż 60 zł

1. Sok z buraków a nasz mózg

Kluczowym składnikiem soku buraczanego jest azotan, który jest przekształcany w organizmie do azotyny, a następnie tlenki azotu, które mają silny wpływ na reakcję naczyń krwionośnych. W rezultacie badania wykazały, że sok z buraków może zwiększyć ilość tlenu docierającego do mózgu, a nawet duże zwiększenie pewnych aspektów funkcji poznawczych, takich jak czas reakcji, kiedy jesteś zmęczony.

Zobacz film: "Zakwas buraczany. Jakie są jego właściwości?"

W innym badaniu analizowano zależność między piciem soku z buraków a uprawianiem sportu. Do badania zaangażowano grupę 26 mężczyzn (z lekką nadwagą, wiek do 65 lat oraz z wysokim ciśnieniem). Podzielono ich na dwie grupy. Ich zadanie polegało na wykonywaniu codziennych ćwiczeń na bieżni przez 6 tygodni. Jedna grupa otrzymywała do picia sok z buraków, druga miała zaaplikowany inny sok (bez zawartości azotanu). Program ćwiczeń był dość prosty. Mężczyźni chodzili na bieżni trzy razy w tygodniu przez ok. 50 minut.

Co interesowało naukowców? Neuroplastyczność mózgu, czyli zdolnością do adaptacji, zmienności, samonaprawy, uczenia się i zapamiętywania.

Do czego doszli naukowcy? Przede wszystkim zwrócili uwagę na to, że niektóre problemy w podeszłym wieku związane z poruszaniem się, są powiązane z centralnym układem nerwowym. To oznacza, że nie tylko mięśnie i nasza fizyczność odpowiadają za stan kondycji, ale również głowa. By potwierdzić ową tezę, naukowcy dokonali badania rezonansem magnetycznym przed i po eksperymencie.

Wniosek był prosty. Spożywanie soku z buraka sprawia, że do twojego organizmu trafia dużo azotanów, które są przekształcane w azotyny. Krążą w krwiobiegu. Końcowy etap to przekształcenie azotyn w tlenek azotu, który zostaje zwiekszony podczas wykonywania ćwiczeń. W efekcie, pomaga to rozluźnić naczynia krwionośne i doskonale je dotlenić.

Dlaczego warto pić sok z buraków?
Dlaczego warto pić sok z buraków? [7 zdjęć]

Zawiera kwas foliowy, błonnik, witaminy i związki mineralne. Szczególnie polecany osobom z nadciśnieniem

zobacz galerię

2. Sok z buraków a płodność

Kolejny powód, by zacząć pić sok z buraków, to jego istotny wpływ na płodność. Wolne rodniki u mężczyzn obniżają jakość nasienia oraz powodują uszkodzenia plemników, pomimo, że badania nasienia wychodzą w granicach normy. U 25 proc. niepłodnych mężczyzn występuje podwyższony poziom wolnych rodników i sugeruje się, że może być to jedna z przyczyn niepłodności idiopatycznej.

Sprawdź koniecznie:

Nastolatki udzieliły mu pierwszej pomocy. Dzięki nim żyje

3. Sok z buraków a nasza równowaga

Kolejnym argumentem przemawiającym za piciem soku z buraków jest jego wpływ na nasze organy wewnętrzne. Korzystnie wpływa na wątrobę, usuwając toksyny. Pamiętajmy, że szybki tryb życia, stres, używki, zła dieta (w tym spożywanie przetworzonej żywności) powodują zakwaszenie organizmu. Konsekwencją tego mogą być zaburzenia w wydzielaniu insuliny, nadmiar tkanki tłuszczowej, otyłość oraz zwiększone szanse zwyrodnienia kości i nowotworów. Zakwaszenie organizmu powodują: mięso, mąki, jaja, cukier, używki, konserwanty, barwniki, sól, oleje rafinowane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze