Trwa ładowanie...

Po nich głowa boli bardziej. Unikaj w sylwestrową noc

 Patrycja Pupiec
31.12.2023 14:49
Po tych alkoholach głowa boli bardziej. Nie przesadzaj z nim w sylwestrową noc
Po tych alkoholach głowa boli bardziej. Nie przesadzaj z nim w sylwestrową noc (Getty Images)

Sylwester to okazja do świętowania, a dla wielu Polaków nieodłącznym elementem celebracji jest spożywanie alkoholu. Choć nie ma zdrowego alkoholu, niektóre mogą szkodzić mocniej, niż inne. Wszystko za sprawą składników, które w sobie kryją.

spis treści

1. Alkohole, które najbardziej uderzają do głowy

Spożycie nadmiaru alkoholu może prowadzić do zatrucia, które da szereg różnych dolegliwości. Jednym z nich jest ból głowy. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że by ten objaw wystąpił, wcale nie trzeba się upić.

Po spożyciu niektórych alkoholi ryzyko wystąpienia bólu głowy jest większe. Wszystko za sprawą związków, które w sobie zawierają.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Każdy alkohol to trucizna i należy podkreślić, że nie ma dawki, która nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Lecz po spożyciu niektórych trunków, nasze samopoczucie może być znacznie gorsze.

Chodzi o grupę ciemnych, często również mocniejszych alkoholi, takich jak brandy, whisky, ale nawet czerwone wino. Ciemniejsze wysokoprocentowe napoje zawierają np. kongenery, czyli związki, które powstają w wyniku destylacji i fermentacji alkoholu, a sprzyjają pojawieniu się bólów głowy.

Z kolei np. czerwone wino ma w sobie histaminę, której nadmiar w organizmie może powodować utrudniające normalne funkcjonowanie dolegliwości, w tym także ból głowy, ale również zaburzenia pracy układu pokarmowego.

2. Krótko- i długoterminowe skutki picia alkoholu

Spożywanie alkoholu, szczególnie w nadmiarze, powoduje szereg skutków dla zdrowia. Eksperci z CDC wskazują, że można je podzielić na dwie grupy - krótkoterminowe oraz długoterminowe.

W przypadku pierwszych, najczęściej są to urazy, upadki, utonięcia, wypadki, ale także ryzyko przemocy, napaści na tle seksualnym czy samobójstwa.

Może również sprzyjać podejmowaniu ryzykownych zachowań seksualnych, jak uprawianie seksu bez zabezpieczeń, co grozi zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusem HIV.

Długoterminowe skutki dla zdrowia to przede wszystkim ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych, w tym:

Picie odbija się także na zdrowiu psychicznym i może prowadzić do depresji oraz stanów lękowych. Może także bardzo szybko okazać się nałogiem, dlatego ograniczenie spożywania alkoholu, a najlepiej całkowita rezygnacja z picia, jest jedynym sposobem na uniknięcie zarówno krótko-, jak i długoterminowych zdrowotnych zagrożeń z nim związanych.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze