Trwa ładowanie...

Pokarm niemowląt

Avatar placeholder
17.03.2015 12:04
Pokarm niemowląt
Pokarm niemowląt

Najlepszym pokarmem niemowląt z alergiami jest mleko matki. W skład tego mleka wchodzą wszystkie substancje odżywcze, zaspokajające potrzeby dziecka do szóstego miesiąca życia. Po sześciu miesiącach, nawet gdy dziecko jest karmione mieszankami mlecznymi, większość kobiet nadal podaje dodatkowo pierś, choć częstotliwość karmienia piersią zmniejsza się. Kiedy matka z różnych przyczyn nie może karmić piersią, dla maluszków-alergików istnieją specjalne mleka modyfikowane, które nie uczulają.

spis treści

1. Karmienie niemowląt piersią

Mleko matki zawiera optymalny skład substancji, niezbędny do rozwoju dziecka. Obecne są w nim przeciwciała, które zapewniają maluszkowi ochronę przed chorobami i wzmacniają jego odporność. Poza tym, karmienie niemowląt piersią rodzi między matką a dzieckiem głęboką więź, co ma niebagatelny wpływ na rozwój psychiczny dziecka. Już tylko ze względu na te powody warto kontynuować naturalne karmienie choćby dwa razy dziennie, np. przed wyjściem z pracy i po powrocie do domu. Naturalny pokarm matki jest także hypoalergiczny, nie zawiera białek mleka krowiego, na które bywają uczulone niektóre niemowlęta.

2. Alergia na mleko u dziecka

Jeśli twoje dziecko cierpi na uczulenie na białko mleka krowiego lub ma inną alergię pokarmową, a ty z różnych przyczyn nie możesz karmić piersią, istnieje wyjście z tej sytuacji – jest nim hypoalergiczne mleko modyfikowane dla niemowląt. Chociaż w skład tego typu odżywek dla dzieci nadal wchodzi mleko krowie, specjalne przygotowanie pokarmu niemowląt sprawia, że zostają obniżone jego właściwości alergizujące.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Sztuczne żywienie niemowląt jest możliwe już od momentu urodzenia maluszka ze względu na obecność w modyfikowanym mleku hypoalergicznego białka. Mleko modyfikowane zawiera niezbędne węglowodany, nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały: wapń, fosfor, cynk, magnez, jod, a także witaminy: A, D, C, E. W jego skład nie wchodzi gluten, dlatego świetnie nadaje się dla dzieci uczulonych na ten waśnie składnik.

Jeśli lekarz stwierdzi u niemowlęcia uczulenie na mleko krowie, wprowadzając mleko modyfikowane do żywienia dziecka należy zachować szczególną ostrożność. Czasami tego typu mieszanki mleczne są, niestety, mimo wszystko uczulające. W takim przypadku można stosować jedynie preparaty mlekozastępcze, w których zamiast białka mleka krowiego występuje hydrolizat białka serwatkowego lub białko sojowe.

3. Sztuczne żywienie niemowląt plus dodatki

W karmieniu niemowląt nie używa się już mieszanek opartych na rozcieńczonym krowim mleku. Dla zapobiegania alergii na białko mleka krowiego stosuje się obecnie mieszanki z mleka modyfikowanego, których skład jest w większym lub mniejszym stopniu upodobniony do mleka kobiecego.

Istnieją dwa rodzaje mleka modyfikowanego: przystosowane składem dla dzieci w pierwszych dniach i tygodniach życia – tzw. mleko początkowe – oraz mleko przeznaczone dla niemowląt po czwartym miesiącu życia – tzw. mleko następne. Mieszanki mleczne, oprócz mleka modyfikowanego, zawierają dodatek kleiku ryżowego lub gryczanego. Po skończeniu przez dziecko piątego miesiąca należy zmienić mleko początkowe na mleko następne i zacząć rozszerzać dietę dziecka o kolejne produkty.

W czwartym miesiącu życia dziecku karmionemu sztucznie mlekiem modyfikowanym można zacząć podawać soki owocowe (z jabłek, z marchwi). W piątym miesiącu życia dziecka wprowadza się mieszanki mleczne z dodatkiem ryżu, kaszy gryczanej lub kukurydzy oraz zupę jarzynową. W szóstym miesiącu życia za pokarm niemowląt można już uważać dodawane do zup przetarte mięso z indyka czy kurczaka. Dopiero po dziesiątym miesiącu życia dziecka można wprowadzać pieczywo żytnie czy pszenne (zawiera gluten).

Mleko modyfikowane dziecko powinno otrzymywać do końca pierwszego roku życia. Nie zaleca się karmienia niemowląt mlekiem „prosto od krowy”. Starszym dzieciom można podawać mleko pasteryzowane pakowane w kartonie. Należy pamiętać, by alergikowi wprowadzać do diety tylko jedną nową substancję tygodniowo. Specjaliści polecają posiłki przygotowywane na bazie produktów z upraw ekologicznych.

Następny artykuł: Żywność bezglutenowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze