Polacy jedzą za dużo mięsa
W zeszłym miesiącu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że mięso – zwłaszcza przetworzone – powoduje raka. Okazuje się, że Polacy jedzą go prawie dwa razy więcej, niż zakładają normy.
1. Polacy lubią mięso
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że z roku na rok spożycie mięsa w Polsce spada. W 2011 roku wynosiło ponad 73 kilogramy na osobę rocznie. Obecnie jeden Polak w ciągu roku zjada 67,5 kilograma mięsa. Mimo to wciąż jemy go więcej, niż zakładają normy WHO.
Średnie spożycie mięsa (w tym drobiu i podrobów) na świecie to ok. 800 gramów tygodniowo, w Polsce – 1300 gramów. WHO zaleca, by nie jeść więcej niż 500 gramów przetworzonego mięsa, czyli nie więcej niż 750 gramów świeżego. Polacy spożywają prawie dwa razy więcej, niż zakłada norma.
Skąd taka popularność mięsa w naszym kraju? Profesor Zenon Zduńczyk z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że wynika ona z utrwalonych nawyków żywieniowych. Cenimy mięso nie tylko za walory smakowe, ale również za wartości odżywcze. Dostarcza ono białka, witamin i minerałów, dlatego od lat jest podstawą żywienia Polaków.
2. Mięso jest szkodliwe?
WHO nie ma wątpliwości, że mięso powinno być częścią zdrowej diety. Zaleca jednak, aby ograniczyć jego ilość i częściej sięgać po ryby, owoce morza i produkty roślinne. Dla zdrowia warto zrezygnować z produktów przetworzonych, czyli konserw, wędlin, kiełbas, gotowych produktów mięsnych.
To właśnie te rodzaje mięsa zostały uznane za rakotwórcze, na równi z azbestem czy dymem papierosowym. Dlaczego? Dodaje się do nich substancje przedłużające trwałość i wzmacniające smak, które negatywnie wpływają na stan zdrowia.
WHO ostrzega, że jedząc 50 gramów przetworzonego mięsa w ciągu dnia, zwiększamy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 18 proc. Należy pamiętać również o tym, że taka żywność zawiera duże ilości tłuszczu i soli, które negatywnie działają na układ krążenia.
Świadomość szkodliwości nadmiaru mięsa w diecie wzrasta, jednak Polakom trudno zrezygnować z tego składnika. Profesor Zduńczyk twierdzi, że model odżywiania ulegnie zmianie dopiero za kilkanaście lat. Młodzi ludzie bardziej interesują się zdrowym stylem życia i znaczeniem diety, dlatego są skłonni do zmiany przyzwyczajeń.