Trwa ładowanie...

Polskie badania nad żywnością bioaktywną

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prowadzą badania nad żywnością bioaktywną. Być może w niedalekiej przyszłości uda im się uzyskać produkty, które będą nie tylko dostarczać niezbędne składniki pokarmowe, lecz również pomogą w zapobieganiu i leczeniu chorób.

spis treści

1. Dieta a zdrowie

Zdrowa, bogata i zróżnicowana dieta jest niezwykle ważna dla ogólnego zdrowia całego organizmu. Niestety szybkie tempo życia, stres, przepracowanie i brak czasu sprawiają, że często zaniedbujemy tą sferę naszej egzystencji. Jemy w pośpiechu, nie zwracając uwagi na jakość i wartości odżywcze spożywanych pokarmów. Dlatego też dieta, zamiast przyczyniać się do naszego dobrego stanu zdrowia, staje się powodem chorób.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Co nam da żywność bioaktywna?

Badacze z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego wskazują na znaczenie badań genetycznych w procesie doboru diety do potrzeb danej osoby. Dzięki tym badaniom można wykryć wrodzone predyspozycje do chorób oraz zaproponować żywność, która pomaga w zapobieganiu im. Naukowcy pracują obecnie nad stworzeniem w pełni naturalnych produktów żywnościowych na bazie składników roślinnych. To bioaktywne jedzenie ma być specjalnie dobrane do potrzeb konsumentów, których zdrowie ma poprawiać. Nie będą to jednak suplementy diety, a pełnowartościowe produkty spożywcze. Być może już za 2 lub 3 lata będą one dostępne w sklepach.

Polskie badania nad żywnością bioaktywną
Polskie badania nad żywnością bioaktywną
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.