Trwa ładowanie...

Pomaga schudnąć i obniża cholesterol. Wystarczy 25 gramów dziennie

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 26.06.2022 11:27
Błonnik pokarmowy ma korzystny wpływ na zdrowie, ale nie każdy powinien go spożywać w dużej ilości.
Błonnik pokarmowy ma korzystny wpływ na zdrowie, ale nie każdy powinien go spożywać w dużej ilości. (gettyimages)

Wyniki badania opublikowane w czasopiśmie ''The Lancet'' udowadniają, że codzienne spożycie ok. 25 gramów błonnika pokarmowego ma korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Jest to ważne odkrycie, ponieważ jak wiadomo cholesterol jest głównym czynnikiem, przyczyniającym się do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Ale czy każdy może jeść błonnik bez ograniczeń?

spis treści

1. Jak błonnik wpływa na zdrowie?

Czasopismo ''The Lancet'' przedstawiło wyniki najnowszego badania, zgodnie z którym ok. 25 gramów błonnika w codziennym jadłospisie przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi.

Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ zbyt wysoki poziom cholesterolu prowadzi do powstawania złogów tłuszczowych, które ograniczają przepływ krwi przez naczynia krwionośne. W efekcie diagnozowana jest choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu.

Zobacz film: "Najlepsze źródła błonnika"

W przypadku podwyższonego stężenia cholesterolu pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie produktów bogatych w tłuszcze nasycone, a następnie wprowadzenie żywności obfitującej w błonnik pokarmowy.

Okazuje się, że cenny błonnik obecny jest we wszystkich owocach i warzywach, a jego najlepsze źródła to bataty, bakłażany, brokuły, jabłka, truskawki, suszone śliwki, owies i rośliny strączkowe.

Spożycie ok. 25 gramów błonnika pokarmowego przyczynia się również do redukcji wagi, obniżenia ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru we krwi.

2. Kto powinien ograniczyć błonnikw diecie

Korzyści ze spożycia błonnika są bezdyskusyjne, ale u niektórych osób może on wywołać pogorszenie samopoczucia i stanu zdrowia. Dzieje się tak przede wszystkich u pacjentów ze stanami zapalnymi układu pokarmowego (np. żołądka, trzustki czy jelit), a także wrzodami żołądka i dwunastnicy.

Błonnik w przypadku powyższych schorzeń dodatkowo podrażnia przewód pokarmowy, może skutkować wystąpieniem uszkodzeń i utrudniać leczenie stanu zapalnego.

Warto mieć też na uwadze, że nadmiar błonnika może zmniejszać przyswajalność witamin i składników mineralnych, na przykład żelaza, wapnia, magnezu i cynku.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze