Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Pomoc w odchudzaniu

Avatar placeholder
18.04.2019 09:31
Pomoc w odchudzaniu
Pomoc w odchudzaniu (123RF)

Pomoc w odchudzaniu coraz częściej okazuje się niezbędna. Według psychologów, przyczyny otyłości można odnaleźć w psychice człowieka. Osoba otyła ma poczucie niskiej wartości, boi się zmian i nie wierzy w to, że może schudnąć. W takich przypadkach wizyta u psychologa jest niezbędna. Lekarz specjalista zaleci ćwiczenia socjotechniczne, które mają pomóc otyłym otworzyć się na świat i uwierzyć w siebie. Terapia psychologiczna ma również na celu zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz wsparcie w trudnych sytuacjach.

spis treści

1. Przyczyny otyłości

Powodem otyłości jest nadmierne spożywanie pokarmów. Dla niektórych jedzenie jest nie tylko czynnością fizjologiczną, ale stanowi ono rytuał, jest nieodzownym elementem każdego dnia. Osoby takie często objadają się, a to prowadzi ich do otyłości. Objadanie się jest problemem, z którym nie poradzimy sobie sami. Wtedy okazuje się, że niezbędna jest nam pomoc psychologa. Otyłość jest wstydliwym problemem i wiele osób nie potrafi jej zaakceptować u siebie. Staje się ona wymówką w sytuacjach, kiedy nie chcą np. spotkać się z przyjaciółmi.

Według psychologów, jedną z podstawowych przyczyn otyłości jest lęk przed światem. Lęk ten dotyka głównie kobiet, które boją się zmian, odniesienia sukcesu. Otyłość pełni funkcję wymówki – „Jestem gruba i nic nie muszę”.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Również niskie poczucie wartości prowadzić może do otyłości. Osoby z niskim poczuciem wartości nie dążą nawet do poprawy swojego wyglądu czy życia. Dopóki nie zauważą, że są warci więcej niż myślą, nawet dieta i intensywne ćwiczenia nie pomogą zrzucić im wagi.

2. Pomoc psychologa

W odchudzaniu najważniejsza jest motywacja. Osoba otyła musi chcieć zmienić swój wygląd. Dzięki temu będzie miała napęd, siłę do walki ze zbędnymi kilogramami. Istnieje wiele przykładów osób, które nagle poczuły chęć zmiany i udało się im zmienić nie tylko wygląd, ale również nastawienie do siebie i świata. Często ludziom tym pomogła terapia psychologiczna.

Jest wiele metod terapii. Każda jest skuteczna, ale do najczęściej stosowanych terapii zaliczamy:

  • mechanizm kompensacji – polega na zmianie czegoś na coś;
  • nowe schematy postępowania;
  • metoda wzmacniania pozytywnego – polega na nagradzaniu siebie, np. pójście na zakupy za niejedzenie przekąsek.

Wiele osób reaguje na emocje objadaniem się. Terapia ma nauczyć pacjenta, aby odejść od takiego traktowania pokarmu.

Wizualizacja jest to autosugestia, która polega na wyobrażaniu sobie jakiejś sytuacji w taki sposób, jakby miała już miejsce. Wizualizacja jest bardzo dobrą metodą, ponieważ dzięki niej możemy odegrać sytuację „zagrożenia” w wyobraźni i zobaczyć, co zrobilibyśmy w danej sytuacji. Po pewnym czasie wizualizacja utrwala pewien schemat zachowania. Psycholog często stosuje ćwiczenia socjotechniczne, które mają pomóc osobie otyłej otworzyć się na świat. Lekarz może np. kazać pacjentowi porozmawiać z nieznajomą osobą.

Zadaniem psychologa jest również sprawdzenie, czy pacjent ma realne cele. Jeżeli postawimy poprzeczkę za wysoko, zawiedziemy się, a terapia nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Dobry terapeuta to skarb, bez niego nawet diety cud nie pomogą schudnąć. Do zadań terapeuty należy:

  • znalezienie i uświadomienie przyczyn otyłości;
  • pomoc w kontroli nad jedzeniem;
  • zmiana nieprawidłowych zachowań żywieniowych;
  • nauczenie zdrowych nawyków;
  • wsparcie w trudnych sytuacjach;
  • utrwalenie wiary we własne siły;
  • wzmocnienie samoakceptacji.

Walka z otyłością nie jest łatwa, ale możemy ją wygrać za pomocą terapii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze