Trwa ładowanie...

Prawda o suplementach diety

Apteki oferują nam szeroką gamę suplementów diety, spośród których trudno jest wybrać to, co naprawdę może nam się przydać. Ważne, aby nasza decyzja była przemyślana, a wtedy preparat może przynieść nam wiele korzyści.

spis treści

1. Czym są suplementy diety?

Istotne, aby nie traktować suplementów jak leków. Nie są one skierowane na wyleczenie danej choroby lub dolegliwości. Celem suplementów jest uzupełnienie diety o brakujące witaminy i minerały. Stosowanie ich wraz z bogatą i zróżnicowaną dietą chroni przed niedoborami składników ważnych dla naszego organizmu. Specjalne zestawienia składników mają na celu wspomaganie odchudzania, wzmacnianie włosów, skóry i paznokci, opóźnianie objawów starzenia i poprawianie krążenia. Należy jednak pamiętać, że suplementacja nie zastąpi zdrowej diety, a jedynie ją ubogaca.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

2. Komu są potrzebne suplementy?

Suplementy diety dają pewność, że nasz organizm otrzymuje taką ilość witamin i minerałów, jakiej potrzebuje. Trudno jest to kontrolować na co dzień, gdyż wymaga to skrupulatności i wiedzy jakie składniki i w jakiej ilości dostarczają spożywane produkty. Co więcej, styl życia większości z nas nie sprzyja zdrowemu odżywianiu. Mimo dobrych chęci i świadomości znaczenia zdrowej diety, często zmuszeni jesteśmy jeść byle co w pośpiechu, a to nie wpływa korzystnie na nasz organizm. Ważne jest jednak, aby suplementy dobrane były odpowiednio do naszych potrzeb.

3. Ważne pierwiastki w suplementach diety

Różne zestawy oferują różne składniki przeznaczone do rozmaitych celów. Jednakże stres, pośpiech i szybkie tempo życia szczególnie nie sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu serca i układu krążenia, dla których najważniejszą rolę odgrywa magnez, wapń i potas. Z tego względu warto wybierać suplementy mające te pierwiastki w swoim składzie.

4. Jak wybrać suplementy?

Wybierając dla siebie preparat należy kierować się takimi czynnikami, jak wiek, płeć, uwarunkowania środowiskowe i potrzeby indywidualne. Decyzję pomoże nam podjąć lekarz, farmaceuta bądź dietetyk.

Prawda o suplementach diety
Prawda o suplementach diety (iStock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.