Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna

Preparaty na odchudzanie

Preparaty na odchudzanie
Preparaty na odchudzanie (iStock)

Preparaty na odchudzanie to nie cudowne środki, dzięki którym bez wysiłku stracimy zbędne kilogramy. Skuteczne odchudzanie polega na połączeniu zbilansowanej i zdrowej diety oraz ćwiczeń. Jeżeli tempo chudnięcia nie jest zadowalające, wówczas można sięgnąć po preparaty wspomagające odchudzanie. Przed podjęciem decyzji, które środki na odchudzanie wybrać, warto skonsultować się z lekarzem.

spis treści

1. Jakie wybrać preparaty na odchudzanie?

Skuteczne odchudzanie nie polega jedynie na zażywaniu środków wspomagających chudnięcie. Jak sama nazwa wskazuje, preparaty odchudzające jedynie wspomagają walkę z nadmiarem tłuszczyku. Nie zastąpią jednak ćwiczeń i zdrowej diety. Pod pojęciem zdrowa dieta nie mam na myśli katorżniczej i wyniszczającej organizm głodówki. Osoby chcące schudnąć powinny ograniczyć spożywanie tłustych potraw, nie przejadać się i wstawać od stołu z uczuciem niedojedzenia. Jednak jeżeli dieta i ćwiczenia nie przynoszą zadowalających rezultatów, wówczas można zastosować wspomaganie odchudzania. Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele preparatów na odchudzanie, które są dostępne bez recepty. Są one bezpieczne dla zdrowia, pod warunkiem, że osobie zażywającej preparaty wspomagające odchudzanie nie dolegają choroby przewlekłe.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Osoby chorujące np. na kamicę pęcherzyka żółciowego powinny uważać na preparaty żółciopędne. Mogą one spowodować niebezpieczny atak kolki wątrobowej. Żeby środki na odchudzanie były skuteczne, a nie zagrażające zdrowiu, warto przed rozpoczęciem ich przyjmowania poradzić się lekarza. Skuteczne preparaty na odchudzanie hamują apetyt. Można stosować je przez kilka tygodni. Jednak tuż po ich odstawieniu można z powrotem nadrobić stracone kilogramy. Dlatego warto preparaty wspomagające odchudzanie połączyć ze zmianami w sposobie odżywiania oraz ćwiczeniami.

2. Rodzaje środków na odchudzanie

Tabletki odchudzające zawierają bardzo różne składniki, które wpływają na odmienne funkcje naszego organizmu. Jedne z nich hamują łaknienie, inne wchłaniają tłuszcz z jelit. Bardzo często w preparatach odchudzających wykorzystuje się błonnik. Daje on uczucie sytości, a także wspomaga wchłanianie węglowodanów i tłuszczów z organizmu. Skuteczna jest także morwa biała, która ogranicza wchłanianie węglowodanów. Chrom czy kora cynamonowca mają z kolei poprawiać wykorzystywanie węglowodanów. Oto rodzaje preparatów na odchudzanie:

Zmniejszają łaknienie dzięki zawartym włóknom roślinnym. Włókna pochłaniają wodę oraz pęcznieją w żołądku. Wywołują uczucie sytości. Środki hamujące apetyt należy łykać około 30 minut przed jedzeniem. Trzeba je popić wodą.

  • Preparaty na odchudzanie, które zmniejszają wchłanianie tłuszczu

Zażywają je nie tylko osoby walczące z nadmiarem kilogramów, ale też te, które chcą zachować szczupłą sylwetkę. Owe preparaty odchudzające mają w swoim składzie chitosan. Chitosan wiąże tłuszcz. Jest to substancja niewchłaniana przez nasz organizm i od razu wydalana. Skutkiem ubocznym tego typu preparatów jest fakt, że utrudniają przyswajanie witamin, szczególnie tych rozpuszczalnych w tłuszczach.

  • Preparaty wspomagające odchudzanie, które wytwarzają ciepło

Są to środki termogeniczne. Pobudzają organizm do wytwarzania wyższej temperatury. Środków tego typu nie powinny zażywać osoby starsze i cierpiące na choroby układu krwionośnego. Preparaty wytwarzające ciepło mogą doprowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego oraz przyspieszyć pracę serca. Przed sięgnięciem po preparat odchudzający powinniśmy zapoznać się z jego składem i działaniem, aby uniknąć reakcji niepożądanych. Jeśli produkt ma napis „dietetyczny środek spożywczy”, oznacza to, że został sprawdzony i zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Produkty takie są przeznaczone dla osób z określonymi stanami fizjologicznymi i chorobami. Powinniśmy odpowiednio dobrać preparat do swoich potrzeb, tak aby nie powodował nadmiarów pewnych składników w naszym organizmie. Zawsze musimy pamiętać o tym, że żaden środek wspomagający nie spowoduje utraty masy ciała bez zastosowania odpowiedniej, racjonalnej diety i aktywności fizycznej!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze