Trwa ładowanie...

Przebadali pomidory z popularnych marketów. Wskazali niekwestionowanego zwycięzcę

Avatar placeholder
07.05.2024 12:30
Przebadali pomidory z dużych marketów. Takie lepiej omijać z daleka
Przebadali pomidory z dużych marketów. Takie lepiej omijać z daleka (East News)

Fundacja Pro-Test nie zwalnia i nadal bada ulubione owoce i warzywa Polaków pod kątem obecności pestycydów. Pod lupę znów trafiły pomidory, tym razem jednak z importu, które znajdziemy w dużych sieciach handlowych.

spis treści

1. Zagraniczne pomidory pod lupą

Analizom poddano osiem rodzajów pomidorów, w tym również odmiany koktajlowe. W każdy z produktów można się zaopatrzyć w popularnych supermarketach: Auchan, Aldi, Kaufland i Dino. Jak wypadły testy?

Fundacja Pro-Test zbadała pomidory truskawkowe, daktylowe, sugarino i rzymskie oraz pakowane i sprzedawane luzem. Produkty pochodziły z Hiszpanii, Holandii, Maroka i Turcji.

Zobacz film: "Jak myć truskawki? Opłukanie nie wystarczy"

Każdy z badanych pomidorów zawierał śladowe ilości pozostałości pestycydów. Fundacja podkreśla jednak, że w żadnych z nich poziom toksycznych związków nie przekraczał europejskich norm.

Niektóre ze znalezionych substancji nie są dozwolone w Polsce, ale należy zaznaczyć, że skoro nie pochodzą z naszego kraju, tym samym jest to legalne, jeśli zezwala na to kraj eksportu.

2. Niechlubni rekordziści

Pomidory przebadano pod kątem obecności 540 pestycydów oraz glifosatu, etefonu, fosetylu, chloranów i jonu bromkowego. Rekordzistą okazały się pomidory sprzedawane luzem w sieci Kaufland, które pochodziły z Turcji.

Znaleziono aż osiem różnych związków, w tym imidachlopryd, który jest zakazany w Unii Europejskiej. Wykryto też pirydaben w Polsce stosowany w ochronie roślin ozdobnych, ale nie produktów spożywczych.

Wszystko jest jednak legalne, ponieważ pomidory pochodzą z Turcji, gdzie stosowanie tych środków jest w pełni dozwolone. Wyniki pomidorków sugarino importowanych z Hiszpanii i sprzedawanych w Auchan również nie zachwyciły.

W tym przypadku wykryto pozostałości czterech pestycydów. Jednym z nich był spirotetramat, którego w Polsce nie zezwala się w uprawie pomidorów. Znów jednak wszystko okazuje się legalne.

Pomidory sprzedawane luzem w Dino pochodziły z Maroka, a w nich znaleziono chlorfenapyr. Środek zakazany jest w Unii Europejskiej, ale stężenie nie przekroczyło dopuszczalnego poziomu.

3. Pomidorowy zwycięzca

We wszystkich badanych produktach natrafiono na jon bromkowy, co może być spowodowane naturalną obecnością związku w glebie. Pomidory malinowe z Belgii oraz sugarino z Hiszpanii dostępne w sieci Auchan zawierały po cztery pestycydy.

Z kolei pomidory truskawkowe z Aldi oraz daktylowe z Dino, obydwa produkty pochodziły z Maroka, dały pozytywny wynik w przypadku trzech pestycydów. Nieco lepiej wypadły marokańskie sprzedawane luzem w Dino i rzymskie z sieci Kaufland - po dwa pestycydy.

Najmniejsze ilości szkodliwych związków wykryto w pomidorach sprzedawanych luzem w Aldi, które pochodziły z Holandii. W nich wykryto tylko jeden związek, a był nim wspomniany już jon bromkowy.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze