Przepis na marynowane grzyby. To łatwiejsze niż myślisz, a składniki znajdziesz w domu
Jesień sprzyja zbiorom grzybów. Można je wykorzystać na różne sposoby: zjeść duszone, smażone, zrobić z nich sosy, zupy, suszyć... Podpowiadamy prosty i praktyczny przepis na marynowanie.
1. Jak marynować grzyby?
Marynowanie grzybów może brzmieć enigmatycznie dla kogoś, kto nigdy tego nie robił. Bez obaw - przeprowadzimy was przez ten proces i pokażemy, że wcale nie jest to trudne! Jak się do tego zabrać?
Na pewno - niezwłocznie! Sezon na grzyby nie trwa długo. Miesiące rozpoczynające jesień to najlepszy moment na bliższe spotkania z grzybami. Piękna pogoda i wysokie jeszcze temperatury sprzyjają spacerom po lesie.
Grzyby, wbrew wielu opiniom, nie są bezwartościowym dodatkiem do posiłków. Zawierają minerały, jak potas, fosfor i magnez, witaminy z grupy B i witaminę C, kwasy fenolowe, które są antyoksydantami. Zawarte w grzybach polisacharydy to świetne wsparcie naszej odporności, która jesienią może być narazona na szwank, z powodu infekcji bakteryjnych i wirusowych.
Chociaż odradza się jedzenie grzybów małym dzieciom i osobom, które mają zaburzenia trawienia, pozostali mogą sięgać po nie bez obaw nawet dwa razy w tygodniu.
Zobacz też: Błędy na grzybach. Jak uniknąć zatrucia grzybami?
2. Przepis na marynowane grzyby
Przedstawiamy przepis na marynowane grzyby. Jeśli lubicie w podobny sposób przyrządzać np. warzywa, śmiało można wykorzystać taką marynatę również do innych celów.
Jeśli jednak zdecydujecie się na marynowanie właśnie grzybów, należy uwzględnić to, że podany przepis stworzono z myślą o 2 kilogramach grzybów. Jeśli dysponujecie ich mniejszą albo większą ilością, należy wziąć ten fakt pod uwagę, aby zachować odpowiednie proporcje składników.
Niezbędne będzie 2,5 litra wody, 350 ml octu spirytusowego w stężeniu 10 proc. i cebula lub dwie, w zależności od indywidualnych preferencji smakowych. Do marynaty dorzucamy pieprz w ziarnach ok. 15 szt., ziele angielskie 4-5 szt., liście laurowe 2-3 szt. Całość należy dosolić (ok. 1 łyżeczka) i posłodzić (ok. 4 łyżeczki).
Oczyszczone grzyby należy zalać wodą, do której dodajemy sól. Całość gotujemy przez pół godziny.
Jednocześnie przygotowujemy marynatę: do litra wody dodajemy cebulę krojoną w talarki, cukier, przyprawy i ocet. Gotujemy kwadrans.
Następnie odcedzone grzyby umieszczamy w słoikach, do których dolewamy marynaty. Aby grzyby nie uległy zepsuciu, słoiki należy od razu zakręcić. Nie wymagają one przechowywania w warunkach chłodniczych, warto jednak umieścić słoiki w miejscu chłodnym i ciemnym. Dzięki temu całą zimę będziemy mogli wracać myślami do jesiennych spacerów po lesie, kosztując grzybków np. przy świątecznym stole. Smacznego!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl