Trwa ładowanie...

Pojawiły się w lasach. Niemcy ostrzegają, to efekt Czarnobyla

Avatar placeholder
31.08.2023 21:38
Radioaktywne grzyby w lasach. Władze apelują o ostrożność
Radioaktywne grzyby w lasach. Władze apelują o ostrożność (Getty Images)

Niemiecki zespół naukowców ostrzega przed radioaktywnymi grzybami, które pojawiły się w lasach. Prawie cztery dekady po katastrofie reaktora w Czarnobylu wiele z nich nadal jest skażone cezem-137.

spis treści

1. Radioaktywne grzyby

Badacze przebadali próbki 165 gatunków grzybów z południowych regionów Niemiec. Władze ogłosiły, że w niektórych gatunkach grzybów wykryto wysokie stężenie radioaktywnego cezu. Przekroczenie dopuszczalnych norm zaobserwowano w popularnych podgrzybkach.

Jak poinformował Federalny Urząd ds. Ochrony Przed Promieniowaniem (BfS), skażenie przede wszystkim obejmuje Las Bawarski, region Ingolstadt, a także obszary w Alpach wokół Mittenwaldu i Berchtesgaden.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Grzyby zbierane na sprzedaż muszą spełniać surowe wymogi, w tym mieścić się w dopuszczalnym limicie zawartości cezu-137. Nie dotyczy to jednak osób, które zbierają grzyby na własny użytek.

Władze apelują do miłośników grzybów o ostrożność. Zaleca się śledzenie informacji oraz umiarkowane spożycie.

- Okazjonalne spożycie skażonych gatunków prowadzi do niewielkiej dodatkowej dawki promieniowania - powiedziała Inge Paulini z BfS w oświadczeniu.

2. Ostrożnie, ale bez paniki

Nadmierna ekspozycja na cez-137 może prowadzić do gromadzenia się radioaktywnego pierwiastka w tkance kostnej i uszkadzać materiał genetyczny. W efekcie ryzyko raka kości i białaczki drastycznie wzrasta.

Okres półtrwania radioaktywnego cezu wynosi 30 lat, co oznacza, że ilość pierwiastka, która przedostała się do gleby w 1986 roku, obecnie zmniejszyła się o połowę. Na potrzeby badania przeanalizowano 165 gatunków grzybów.

Analizy wykazały zawartość 4000 bekereli, dopuszczalna norma wynosi 600 bekereli na kilogram grzybów. BfS zauważa jednak, że spożycie 200 gramów grzybów zawierających 2000 bekereli cezu-137 na kilogram (ok. 80 000 bekereli) równe jest dodatkowej dawce promieniowania wynoszącej 0,27 milisiwerta.

Dla porównania, 2,5 milisiwerta to średnia roczna dawka promieniowania naturalnego dla mieszkańca Polski. Podobnie sprawy wyglądają w przypadku mieszkańców Niemiec.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze