Trwa ładowanie...

Nie wolno lizać grzybów, by sprawdzić, czy są trujące. Można narazić się na niebezpieczeństwo

Avatar placeholder
10.07.2020 11:42
Nigdy nie liż grzybów
Nigdy nie liż grzybów (East News)

W lasach pojawiły się już grzyby, dlatego miłośnicy zbierania ruszyli na łowy. Niestety, wielu grzybiarzy nadal zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, co każdego roku kończy się nieszczęśliwymi wypadkami.

1. Nie sprawdzaj grzybów językiem

Najpoważniejszym zagrożeniem przy zbieraniu grzybów jest pomylenie tych jadalnych z trującymi. Skutki takiej pomyłki mogą być śmiertelnie niebezpieczne. I choć dzisiaj istnieją już specjalne aplikacje dla grzybiarzy (nie wspominając o atlasach grzybów), to wiele osób stosuje nadal stare sztuczki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Takie "ludowe sposoby" mogą być dla nas jednak bardzo niebezpieczne.

Utarło się, że trującego grzyba najłatwiej rozpoznać językiem. Wystarczy go polizać. Jeśli poczujemy gorzki smak i pieczenie, oznacza to, że grzyb jest trujący. Lizanie surowych grzybów może być jednak zgubne. Ta metoda nie sprawdza się również w starciu z jednym z najczęściej występujących trujących grzybów w kraju – muchomorem sromotnikowym. Po dotknięciu go językiem poczujemy bowiem migdałową słodycz.

Kurki - zdjęcie nadesłane przez naszego czytelnika
Kurki - zdjęcie nadesłane przez naszego czytelnika
Zobacz film: "Trujące grzyby w Polsce [Pixel]"

2. Jak uniknąć zatrucia grzybami?

Objawy zatrucia grzybami mogą być różne. Biegunka, wymioty, dreszcze - to znak, że należy od razu udać się do lekarza. Zatrucie grzybami może bowiem skończyć się śmiercią.

Warto pamiętać również, by zbierać wyłącznie grzyby, co do których mamy stuprocentową pewność. Grzyb powinien być w całości (tzn. powinien mieć zarówno nóżkę jak i kapelusz). Co więcej, nie wrzucajmy grzybów do plastikowych toreb. Zamiast tego lepiej wybrać np. wiklinowy koszyk. Po zerwaniu grzybów musimy z nimi postępować w określony spoóśb :

  • świeżo zebrane grzyby warto od razu przyrządzić i zjeść. Ewentualnie można je przechować w lodówce, ale w otwartym pojemniku,
  • jeśli nie zjemy grzybów od razu, warto je ususzyć, zasolić, zamarynować lub zamrozić,
  • grzybów przeznaczonych do suszenia nie należy myć wodą.

3. Gdzie mogę sprawdzić, czy grzyby są jadalne?

Jeśli nie znamy się na grzybach, nie zbierajmy ich w lesie, ponieważ spożycie grzyba trującego może spowodować śmierć. W okresie od lipca do października, przy powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych (SANEPID), pracują osoby, które sprawdzają, czy grzyby, które zebraliśmy, są jadalne. Ekspertyza jest bezpłatna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze