Rybka nad morzem. Które ryby są zdrowe, a które mogą zaszkodzić?
Ryby są cennym źródłem mikroelementów, zwłaszcza witaminy D oraz kwasów omega-3. Eksperci radzą, aby chociażby raz w tygodniu wprowadzać je do naszego jadłospisu. Wakacje są doskonałym czasem, aby przekonać się do ryb. Jednak nie każda ryba jest zdrowa. Które lepiej unikać, a po które warto sięgnąć?
1. Ryby. Jakie wybrać? Im tłustsze, tym są zdrowsze
Według ekspertów ryby morskie zawierają zdecydowanie więcej składników odżywczych niż słodkowodne. Im tłustsza ryba, tym zdrowsza. Chodzi o wysoką zawartość m.in. witaminy D, która oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Oba składniki są bardzo ważne w dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i polecane przez lekarzy zwłaszcza dla osób z chorobami serca oraz dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ryby bogate w kwasy omega-3 mogą wpływać na poprawę funkcjonowania umysłu. Dlatego ryby też są zalecane osobom starszym jako środek zapobiegawczy chorobie Alzheimera. Jadnak nie każda ryba jest dobra dla naszego zdrowia.
2. Po które ryby warto sięgnąć?
- Łosoś. Jest jedną z najtłustszych ryb. Zawiera ponad 30 razy więcej kwasów tłuszczowych niż dorsz: 4,79 g w 100 g. Oraz do tego dużo witamin A, D, E i B, jodu i potasu. Warto jednak zwrócić uwagę, żeby łosoś, po którego sięgamy był wolnożyjący, pochodził z Pacyfiku lub Atlantyku. W Polsce jednak łatwiej o norweskiego łososia hodowlanego. Mięso tych takich ryb może zawierać szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Również eksperci odradzają jedzenia łososi poławianych w Bałtyku.
- Tuńczyk. Ma 0,83 g kwasów omega-3 w 100 g. Eksperci radzą, aby kupować tuńczyka białego, bo czerwony albo inaczej błękitnopłetwy może zawierać metale ciężkie i dioksyny ze względu na długość życia ryby.
- Śledź. Zawierają 2 g kwasów omega-3 w 100 g oraz witaminy E, D (10 razy więcej niż mleko) i B, fosfor, potas, wapń, selen i żelazo. Śledź też uchodzi za rybę bezpieczną, bo głównie jest poławiany z Atlantyku, gdzie problem nadmiernej ilości dioksyn nie istnieje.
- Miruna. Zawiera 0,3 g kwasów omega-3 w 100 g. Cieszy się coraz większą popularności ze względu na delikatne i smaczne mięso. Należy do ryb dorszokształtnych, ale uchodzi za rybę zdecydowanie zdrowszą od dorsza.
- Mintaj. Bardzo chuda ryba, ma tylko 0,5 g tłuszczu i 56 kcal w 100 g. Mintaj wyróżnia się wysoką zawartością fosforu oraz potasu, którego ma 3 razy mniej niż pstrąg.
- Halibut. Ma twarde, białe mięso o łagodnym smaku. Zawiera 0,21 kwasów omega-3 w 100 g. Halibut zawiera dużo białka (18,56 g na 100 g) oraz potasu i witaminy D.
Zobacz także: Ryby słodkowodne – które są najlepsze?
3. Jakich ryb lepiej unikać?
- Panga i Tilapia. Te gatunki ryb hodowane są w Azji, głównie w Wietnamie. Żyją w sztucznych zbiornikach, o dużym stężeniu różnych dioksyn. Ponadto w celu zwiększenia wydajności hodowli, karmione są paszą z antybiotykami i środkami bakteriobójczymi. Takie mięso jest ubogie w kwasy tłuszczowe omega - 3, białko, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach ,czyli A, D, E, K. Badania pokazują, że tilapia hodowlana zawiera duże ilości kwasu arachidonowego (kwasu z grupy omega-6), który powoduje stan zapalny związany z chorobami serca, uszkadzaniem naczyń krwionośnych czy starzeniem się komórek.
- Ryba maślana. To określenie handlowe kilku gatunków ryb morskich (rudderfish, escolar, oilfish). Wykorzystywane są w przemyśle spożywczym ze względu na smaczne mięso. Są bogate w witaminy A, D, E, ale zawierają też bardzo szkodliwe, niestrawne woski, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Osoby, które jadają tę rybę regularnie, mogą mieć bóle brzucha, wymioty i biegunkę.
- Okoń nilowy. Jest bogaty w białko i witaminę A, ale zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych. Zwłaszcza chodzi o kwas palmitynowy, który może wpłynąć na zwiększenie produkcji przez wątrobę złego cholesterolu (LDL).
- Sum afrykański. Jest bogaty w białko i witaminę E. Jednak zawiera dużo kwasów nasyconych, zwłaszcza palmitynowego.
Zobacz także: Ryby coraz bardziej toksyczne. Naukowcy ostrzegają przed metylortęcią
4. Koronawirus w Mielnie
Pamiętajmy, że wybierając się nad morze, powiniiśmy zachowywać zasady reżimu sanitarnego: nosić maseczkę (lub inne nakrycie na twarzy) w zamkniętych pomieszczeniach oraz przestrzegać dystansu.
U pracownika supermarketu w Mielnie wykryto koronawirusa. Sanepid skierował na kwarantannę 30 osób, które miały z nim kontakt. Kwarantanną objęto wyłącznie pracowników sklepu, którzy mogli mieć kontakt z zarażonym. Sanepid nie szuka klientów.
Przed udaniem się na urlop sprawdź, jaka jest sytuacja epidemiologiczna w miejscu, do którego się udajesz.
Zobacz także: Ryby - zawartość kwasów omega - 3, dieta odchudzająca, piramida żywieniowa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl