Siedem napojów, które chronią przed udarem. Nie żałuj sobie
Jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko udaru jest wysokie ciśnienie krwi, które można obniżyć, zwiększając spożycie potasu. Naukowcy polecają siedem napojów, które chronią przed udarem.
1. Nadciśnienie to główny czynnik udaru
Udar mózgu jest nagłym zanikiem funkcji mózgu, który jest spowodowany przerwaniem lub znacznym ograniczeniem przepływu krwi do mózgu. Jest to poważne schorzenie, które może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu, a nawet śmierci.
Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko udaru, w tym palenie tytoniu, otyłość, wysoki poziom cholesterolu, a także cukrzyca. Kluczowym czynnikiem jest także nadciśnienie, które powoduje stałe obciążenie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do ich uszkodzenia.
Jak wyjaśnia organizacja Stroke Association, wysokie ciśnienie krwi obciąża ściany tętnic, powodując, że stają się grubsze i sztywniejsze. To z kolei może prowadzić do uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego, tworzenia się pęknięć, zakrzepicy lub powstawania tętniaków. Jeśli naczynie krwionośne pęknie lub zostanie zablokowane, może nastąpić udar mózgu.
Ponadto nadciśnienie sprzyja tworzeniu się zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Te zakrzepy mogą blokować przepływ krwi do mózgu i prowadzić do niedokrwienia (niedotlenienia) określonej części mózgu, co może prowadzić do udaru.
Co więcej, wysokie ciśnienie krwi wymaga, aby serce pompowało krew z większą siłą, aby przepchnąć ją przez tętnice. To zwiększone obciążenie może prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego i zaburzeń rytmu serca. Nieprawidłowe funkcjonowanie serca może przyczyniać się do powstawania skrzepów, które mogą następnie przenieść się do mózgu i spowodować udar.
2. Te napoje obniżają ciśnienie
"Pokarmy bogate w potas są ważne w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, ponieważ potas zmniejsza działanie sodu. Im więcej potasu spożywasz, tym więcej sodu tracisz wraz z moczem" – wyjaśnia organizacja American Heart Association.
Potas pomaga również złagodzić napięcie w ścianach naczyń krwionośnych, co dodatkowo wspomaga obniżanie ciśnienia krwi. Dobrym sposobem na zwiększenie ilości potasu w diecie jest spożywanie soków owocowych.
Siedem napojów bogatych w potas to:
- sok z suszonych śliwek (707 mg potasu na filiżankę)
- sok marchewkowy (689 mg)
- sok pomidorowy (556 mg)
- sok pomarańczowy (496 mg)
- sok grejpfrutowy (400 mg)
- mleko (342 mg)
- sok morelowy (286 mg).
Dla porównania, średniej wielkości banan zawiera około 422 mg potasu.
Istnieją badania, które sugerują, że dieta bogata w potas może mieć korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka udaru mózgu. Metaanaliza opublikowana w czasopiśmie "Stroke" w 2011 roku, w której przeanalizowano dane z 11 badań kohortowych dotyczących związku między spożyciem potasu a ryzykiem udaru, sugeruje, że wyższe spożycie potasu było związane ze znaczącym zmniejszeniem ryzyka udaru mózgu.
Okazało się, że na każde 1000 mg dziennie zwiększonego spożycia potasu ryzyko udaru zmniejszyło się o 11 proc.
Spożycie potasu w diecie jest odwrotnie proporcjonalne do ryzyka udaru mózgu, w szczególności udaru niedokrwiennego, czyli spowodowanego zakrzepem krwi - czytamy we wnioskach.
Podobne wnioski płyną z badań Nurses' Health Study, w którym badano wpływ stylu życia i czynników żywieniowych na zdrowie kobiet. Analiza przeprowadzona w ramach tego badania wykazała, że kobiety spożywające większe ilości potasu - miały niższe ryzyko udaru mózgu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl