Trwa ładowanie...

Skuteczny jak antybiotyki. Wątroba i jelita go uwielbiają

 Patrycja Pupiec
11.09.2023 18:48
Uwielbiany przez Polaków. Wspiera wątrobę, serce i kości
Uwielbiany przez Polaków. Wspiera wątrobę, serce i kości (Getty Images / Instagram)

Po ten napój sięgają ludzie od tysięcy lat. Dietetycy doceniają go za szereg korzyści zdrowotnych, które wiążą się z jego spożywaniem. Wspomaga pracę układu trawiennego, dobrze działa na układ krążenia oraz wątrobę. Jedna szklanka dostarcza do organizmu szereg składników, które pozytywnie wpływają na zdrowie.

spis treści

1. Bogaty w witaminy i minerały

Kefir to znany od tysięcy lat fermentowany napój mleczny. Certyfikowana dietetyczka Amber Sommer wskazuje, że warto pić kefir, ponieważ ma wiele zalet. Zawiera w sobie dobre bakterie i zapewnia szereg korzyści zdrowotnych.

W sklepowych lodówkach dostępne są różne odmiany kefiru. Przy wyborze warto czytać etykiety, ponieważ smakowe rodzaje tego mlecznego napoju są czesto bogate w cukier, co może negatywnie odbijać się na zdrowotnych korzyściach kefiru.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Kefir zawiera więcej dobrych bakterii niż jogurt. Ma niską zawartość laktozy i jest pełen dobrych składników odżywczych takich jak:

Ten mleczny napój wspomaga zdrowie jelit, dlatego świetnie sprawdzi się w diecie osoby zmagającej się z zaparciami i biegunkami.

Dobre bakterie, w które bogaty jest kefir oraz inna fermentowana żywność, są dobre dla układu krążenia i mogą np. obniżać poziomu cholesterolu we krwi.

2. Dobry dla zdrowia kości i mięśni

Dzięki zawartości wapnia oraz witaminy D, a także fosforu, dobrze działa na kości. Już jedna szklanka kefiru dostarcza do organizmu te ważne składniki odżywcze, które są niezbędne dla zdrowia układu kostnego.

Kefir to także świetna broń w walce ze szkodliwymi bakteriami. Eksperci z Cleveland Clinic wskazują, że pomaga zwalczać bakterie takie jak E. cola czy Salmonella, a w badaniach laboratoryjnych dotyczących zwalczania szkodliwych drobnoustrojów, był równie skuteczny jak antybiotyki.

Co więcej, ten mleczy napój chroni zęby przed bakteriami, które powodują próchnicę.

Pomoże także obniżyć poziom glukozy we krwi, a dzięki zawartości magnezu oraz białka, którego ma więcej niż jajko, jest ważny dla mięśni.

Z kolei badanie naukowe opublikowane w czasopiśmie "Nature" wykazało, że kefir łagodzi uszkodzenia wątroby wywołane niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD).

Dietetyk wskazuje, że warto dodać kefir do codziennego jadłospisu ze względu na jego zdrowotne zalety.

Ekspertka ostrzega jednak, że początkowo należy przyzwyczajać organizm do dobrego źródła probiotyków i dodawać go powoli do diety, ponieważ może powodować dyskomfort trawienny. Wówczas mogą pojawić się gazy oraz wzdęcia.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze