Soja i mleko obniżają ciśnienie!
Od dawna wiadomo było, że spożywanie mleka jest bardzo korzystne dla zdrowia, gdyż zwiększa odporność, wzmacnia kości i zęby, a nawet chroni przed rakiem. Podobnie, bogata w witaminy soja poprawia pracę serca i siłę kości, a także zmniejsza ryzyko nowotworów, uśmierza ból miesiączkowy i reguluje poziom cholesterolu we krwi. Według ostatnich badań te dwa produkty mają dodatkowe zastosowanie – pomagają przeciwdziałać nadciśnieniu.
1. Soja i mleko w walce z nadciśnieniem
Badacze Uniwersytetu w Nowym Orleanie przeprowadzili badania na grupie 352 osób, u których wykryto zróżnicowane poziomy nadciśnienia. Woluntariuszy podzielono na dwie grupy. Uczestnikom grupy eksperymentalnej zalecono suplementację 40 gramów protein mleka lub soi, zaś osobom z grupy kontrolnej podawano węglowodany. Badania trwały 30 tygodni i podzielone były na 8-tygodniowe sesje, oddzielone 3-tygodniowymi przerwami w dostawie suplementów. Naukowcy pobrali uczestnikom krew przed i przy końcu badań. Wyniki analizy wykazały, że spożywanie protein soi zmniejszyło skurczowe ciśnienie krwi o 2 mmHg, a proteiny mleka obniżyły pomiar o 2,3 mmHg. Mimo że redukcja ciśnienia jest nieznaczna, taka różnica może zmniejszyć ryzyko wylewu nawet o 6%, a także ograniczyć śmiertelność z powodu choroby wieńcowej serca do 4%.
Niestety, wielu ekspertów od układu sercowo-naczyniowego jest sceptycznych co do wyników badań. Według przeciwników, testy trwały zbyt krótko, a liczba uczestników była zbyt mała, aby wyciągnąć takie wnioski. Dodatkowym minusem badań był nieczęsty pomiar ciśnienia krwi. W związku z brakiem 100% pewności, co do związku suplementacji protein mleka i soi z obniżaniem ciśnienia,naukowcy sugerują kontynuowanie badań w tym kierunku.
2. Jak radzić sobie z nadciśnieniem?
Według ostatnich doniesień, na nadciśnienie tętnicze cierpi prawie 8,5 miliona Polaków. 30% osób jest sklasyfikowanych jako grupa ryzyka – ich ciśnienie jest wysokie, ale mieści się w obowiązujących normach. Jak przeciwdziałać tej chorobie?
Istnieje kilka niefarmakologicznych sposobów walki z nadciśnieniem tętniczym. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby, należy przede wszystkim prowadzić zdrowy styl życia. Ważna jest normalizacja masy ciała. Nadwaga zwiększa bowiem ryzyko nadciśnienia. Aby zapobiec rozwojowi nadciśnienia, powinno się unikać spożywania soli. Najlepiej jest ograniczyć dawkę tego produktu do maksimum 6 gramów dziennie. Ważnym czynnikiem prewencyjnym jest także ograniczenie spożycia alkoholu i palenia papierosów. Podkreśla się także wagę aktywności fizycznej w przeciwdziałaniu tej dolegliwości. Zaleca się umiarkowane, regularne ćwiczenia aerobowe, takie jak jogging, pływanie czy jazda na rowerze. Nieoceniona w walce z nadciśnieniem jest odpowiednia dieta. Najlepiej jest unikać czerwonego mięsa oraz białego pieczywa i słodyczy. Warto wzbogacić codzienną dietę o warzywa, owoce, ryby oraz pełnoziarniste produkty.