Trwa ładowanie...

Sok, który chroni przed rakiem skóry. Rewolucyjne odkrycie naukowców

 Karolina Rozmus
29.10.2021 17:12
Sok, który chroni przed rakiem skóry. Rewolucyjne odkrycie naukowców
Sok, który chroni przed rakiem skóry. Rewolucyjne odkrycie naukowców (Pixabay)

Kanadyjscy naukowcy postanowili wziąć pod lupę niepozorne, fioletowe owoce. Wnioski okazały się zaskakujące – sok z jagód może mieć istotne znaczenie w profilaktyce raka skóry. Wszystko za sprawą polifenoli, których bogactwo skrywa się w jagodach.

spis treści

1. Sok z jagód kontra nowotwory

Jagody należą do tzw. "superfoods" – to dość nowe sformułowanie, określające produkty żywieniowe o wyjątkowych właściwościach, mających wartość prozdrowotną. Do tej kategorii zalicza się m.in. fioletowe owoce z uwagi na dużą zawartość polifenoli.

Badacze z kanadyjskiego Uniwersytetu w Ottawie wzięli pod lupę jagody w postaci soku. Wynikami swoich badań podzielili się na łamach "Journal of Cancer Prevention".

Zobacz film: "Niezwykłe właściwości fioletowych warzyw. Wszystko dzięki jednemu składnikowi"

Do jakich wniosków doszli? Świeżo przygotowany sok z dojrzałych dzikich jagód wzbogacony dodatkowo przeciwutleniaczami "znacznie hamował proliferację skóry".

Ich zdaniem ten "supersok" może być potężnym orężem do walki z nowotworami skóry i może hamować nawet proces tworzenia się przerzutów.

Jagody należą do "superfoods" - warto je włączyć do diety
Jagody należą do "superfoods" - warto je włączyć do diety (Pixabay)

Świeżo wyciskany sok z jagód wzbogacony dodatkową dawką polifenoli może brzmieć nazbyt skomplikowanie. Nic nie szkodzi – nie trzeba pić soku, by cieszyć się właściwościami jagód. Nauka już dawno odkryła, że spożywanie całych owoców ma sens.

A jak w perspektywie długofalowej spożywanie jagód (oraz innych fioletowych, bogatych w antocyjany owoców) może wpłynąć na nasze zdrowie?

Związki o działaniu przeciwutleniającym zapobiegają nie tylko wielu nowotworom, ale też chorobom serca i przewlekłym chorobom metabolicznym.

Warto je włączyć do diety – wystarczy garść owoców w porannej owsiance.

2. Rak skóry

Rak skóry to jeden z najczęstszych nowotworów wśród ludzi białej rasy i stanowi aż 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych. Rozróżnia się nowotwór podstawnokomórkowy, płaskokomórkowy oraz – czerniak.

Przyczyną tego nowotworu jest najczęściej ekspozycja na promieniowanie UV. Przyczynia się zatem do choroby zarówno słońce, jak i lampy stosowane w solariach. Choć to najczęstsza, to nie jedyna przyczyna – innymi źródłami raka skóry może być ekspozycja na czynniki chemiczne, termiczne, ale też o mechanicznym działaniu drażniącym na skórę.

Co może wskazywać na nowotwór skóry? Niestety może być to szereg zmian skórnych, często bagatelizowanych przez pacjentów.

  • zmiany wrzodziejące, swędzące i piekące – mogą to być nowe zmiany skórne lub powstałe na obecnych już znamionach barwnikowych,
  • krwawienie w okolicy znamienia,
  • nieregularny kształt znamienia,
  • szybki wzrost zmiany,
  • wykwit – niezapalny guzek (charakterystyczny dla raka podstawnokomórkowego),
  • drobne zaczerwienione grudki, złuszczające się i pokrywające strupami (typowe dla raka płaskonabłonkowego).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze