Sposoby na dłuższą młodość: herbata i tai chi
Herbata od dawna była integralną częścią posiłków i spotkań towarzyskich, ale obecnie, zamiast o walorach smakowych, coraz częściej mówi się o jej właściwościach leczniczych. Najnowsze badania wykazały bowiem, że zielona herbata oraz uprawianie tai chi mogą korzystnie wpływać na zdrowie kości i zmniejszać ryzyko stanów zapalnych u kobiet, które przeszły menopauzę.
1. Zielona herbata a zdrowie
Dr Chwan-Li (Leslie) Shen, profesor i naukowiec, jest przekonana, że herbata, zwłaszcza zielona, dostarcza wielu związków znanych ze swoich właściwości przeciwutleniających. Liczne badania potwierdziły, że osoby, które spożywają duże ilości polifenoli znajdujących się w zielonej herbacie, zwykle są mniej narażone na poważne przewlekłe choroby, takie jak osteoporoza i choroby sercowo-naczyniowe. Testy powtórzono na zwierzętach, przy czym niektóre z nich przeprowadziła sama dr Shen. Zasugerowała ona, że korzystny wpływ zielonej herbatyna organizm może być związany z obniżeniem poziomu przewlekłych stanów zapalnych.
Dr Shen poświęciła ponad dwie dekady na badanie, które miało odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób i dlaczego, niektóre elementy wschodniego trybu życia, takie jak picie zielonej herbaty, mogą być korzystne także dla mieszkańców krajów zachodnich. Jedno z jej badań polegało na wyhodowaniu modelu zwierzęcego, którym był szczur płci żeńskiej w średnim wieku, po usunięciu jajników. Na przykładzie zwierząt dr Shen i jej zespół badali wpływ spożywania zielonej herbaty na ochronę przeciw łamaniu się kości. U ludzi proces osłabiania kości może doprowadzić do osteoporozy, która jest częstą przypadłością u starszych kobiet. Dr Shen miała nadzieję, że wnioski wyciągnięte z badań na szczurach będą miały praktyczne zastosowanie dla kobiet w wieku postmenopauzalnym.
2. Tai chi na mocne kości
Najnowsze badania dr Shen koncentrują się na potencjalnym wzmocnieniu kości kobiet po menopauzie na skutek połączenia spożywania zielonej herbaty z tai chi, czyli tradycyjną chińską formą umiarkowanie intensywnej aktywności fizycznej. Testom poddano 171 kobiet w wieku około 57 lat, które miały słabe kości, ale bez rozwiniętej osteoporozy. Kobiety podzielono na cztery grupy. Pierwsza grupa spożywała placebo i nie ćwiczyła tai chi. Druga grupa przyjmowała polifenole zielonej herbaty i także nie ćwiczyła. Trzecia grupa spożywała placebo i ćwiczyła trzy razy w tygodniu. Natomiast ostatnia grupa przyjmowała polifenole i praktykowała tai chi. Badanie trwało pół roku. W tym okresie regularnie pobierano próbki krwi i moczu, a także oceniano siłę mięśni.
Wyniki badań pokazały, że spożycie polifenoli zielonej herbaty w ilości odpowiadającej 4 - 6 filiżankom zielonej herbaty dziennie oraz ćwiczenie tai chi poprawiło markery zdrowia kości w ciągu 3 i 6 miesięcy. Kobiety, które uczestniczyły w zajęciach tai chi zauważyły u siebie również wyraźną poprawę stanu psychicznego i emocjonalnego. Jednak najbardziej imponujący efekt spożywania zielonej herbaty i ćwiczeń był widoczny w przypadku biologicznych markerów stresu oksydacyjnego. Ze względu na fakt, że stres oksydacyjny to główny czynnik poprzedzający stan zapalny, wyniki badań dr Shen sugerują, że połączenie zielonej herbaty z ćwiczeniami tai chi może być pomocne w zapobieganiu nie tylko osteoporozie, ale i innym chorobom zapalnym.
Znaczenie zielonej herbaty i ćwiczeń tai chi dla zdrowia kości jest nadal badane. Dr Shen i jej koledzy mają nadzieję przeprowadzić długofalowe badania za pomocą bardziej zaawansowanych technologicznie metod badania gęstości kości.