Trwa ładowanie...

Sposoby na dłuższą młodość: herbata i tai chi

Herbata od dawna była integralną częścią posiłków i spotkań towarzyskich, ale obecnie, zamiast o walorach smakowych, coraz częściej mówi się o jej właściwościach leczniczych. Najnowsze badania wykazały bowiem, że zielona herbata oraz uprawianie tai chi mogą korzystnie wpływać na zdrowie kości i zmniejszać ryzyko stanów zapalnych u kobiet, które przeszły menopauzę.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

1. Zielona herbata a zdrowie

Właściwości herbaty
Właściwości herbaty

Picie herbaty to również sposób spędzania czasu w bliskim gronie. Wiele składników napoju ma również

zobacz galerię

Dr Chwan-Li (Leslie) Shen, profesor i naukowiec, jest przekonana, że herbata, zwłaszcza zielona, dostarcza wielu związków znanych ze swoich właściwości przeciwutleniających. Liczne badania potwierdziły, że osoby, które spożywają duże ilości polifenoli znajdujących się w zielonej herbacie, zwykle są mniej narażone na poważne przewlekłe choroby, takie jak osteoporoza i choroby sercowo-naczyniowe. Testy powtórzono na zwierzętach, przy czym niektóre z nich przeprowadziła sama dr Shen. Zasugerowała ona, że korzystny wpływ zielonej herbatyna organizm może być związany z obniżeniem poziomu przewlekłych stanów zapalnych.

Dr Shen poświęciła ponad dwie dekady na badanie, które miało odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób i dlaczego, niektóre elementy wschodniego trybu życia, takie jak picie zielonej herbaty, mogą być korzystne także dla mieszkańców krajów zachodnich. Jedno z jej badań polegało na wyhodowaniu modelu zwierzęcego, którym był szczur płci żeńskiej w średnim wieku, po usunięciu jajników. Na przykładzie zwierząt dr Shen i jej zespół badali wpływ spożywania zielonej herbaty na ochronę przeciw łamaniu się kości. U ludzi proces osłabiania kości może doprowadzić do osteoporozy, która jest częstą przypadłością u starszych kobiet. Dr Shen miała nadzieję, że wnioski wyciągnięte z badań na szczurach będą miały praktyczne zastosowanie dla kobiet w wieku postmenopauzalnym.

2. Tai chi na mocne kości

Najnowsze badania dr Shen koncentrują się na potencjalnym wzmocnieniu kości kobiet po menopauzie na skutek połączenia spożywania zielonej herbaty z tai chi, czyli tradycyjną chińską formą umiarkowanie intensywnej aktywności fizycznej. Testom poddano 171 kobiet w wieku około 57 lat, które miały słabe kości, ale bez rozwiniętej osteoporozy. Kobiety podzielono na cztery grupy. Pierwsza grupa spożywała placebo i nie ćwiczyła tai chi. Druga grupa przyjmowała polifenole zielonej herbaty i także nie ćwiczyła. Trzecia grupa spożywała placebo i ćwiczyła trzy razy w tygodniu. Natomiast ostatnia grupa przyjmowała polifenole i praktykowała tai chi. Badanie trwało pół roku. W tym okresie regularnie pobierano próbki krwi i moczu, a także oceniano siłę mięśni.

Wyniki badań pokazały, że spożycie polifenoli zielonej herbaty w ilości odpowiadającej 4 - 6 filiżankom zielonej herbaty dziennie oraz ćwiczenie tai chi poprawiło markery zdrowia kości w ciągu 3 i 6 miesięcy. Kobiety, które uczestniczyły w zajęciach tai chi zauważyły u siebie również wyraźną poprawę stanu psychicznego i emocjonalnego. Jednak najbardziej imponujący efekt spożywania zielonej herbaty i ćwiczeń był widoczny w przypadku biologicznych markerów stresu oksydacyjnego. Ze względu na fakt, że stres oksydacyjny to główny czynnik poprzedzający stan zapalny, wyniki badań dr Shen sugerują, że połączenie zielonej herbaty z ćwiczeniami tai chi może być pomocne w zapobieganiu nie tylko osteoporozie, ale i innym chorobom zapalnym.

Znaczenie zielonej herbaty i ćwiczeń tai chi dla zdrowia kości jest nadal badane. Dr Shen i jej koledzy mają nadzieję przeprowadzić długofalowe badania za pomocą bardziej zaawansowanych technologicznie metod badania gęstości kości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.