Trwa ładowanie...

Sposoby parzenia herbaty

Avatar placeholder
18.05.2014 05:11
Sposoby parzenia herbaty
Sposoby parzenia herbaty

Parzenie herbaty przez większość ludzi uznawane jest za prostą i szybką czynność. Wystarczy, że zalejesz herbatę wrzątkiem, chwilkę odczekasz i gotowe. Nic bardziej błędnego. Sposoby parzenia herbaty są różnorodne. A sztukę jej właściwego parzenia wcale nie tak łatwo posiąść, o czym wiedzą chińscy mnisi. Aby herbata była smaczna i zachowała swoje właściwości, należy przestrzegać reguł jej parzenia. Dbać, by nie zwietrzała, zalewać ją odpowiednią wodą i czekać, aż nabierze odpowiedniego koloru i aromatu.

spis treści

1. Reguły parzenia herbaty

Smak herbaty zależy nie tylko od jej rodzaju, ale także od sposobu jej parzenia. Należy pamiętać o zakupie dobrej jakościowo herbaty. Smaczna, a przy tym niezwykle zdrowa jest herbata czerwona. Herbatę warto przechowywać w szczelnych i czystych słojach, tak aby nie zwilgotniała, nie zwietrzała lub nie przesiąknęła obcymi zapachami i nie straciła swoich właściwości. Woda do przyrządzenia herbaty nie powinna mieć żadnych specyficznych zapachów, zwłaszcza nie powinna pachnieć chlorem. Powinna być niskozmineralizowana, uboga w siarczany, węglany wapnia i magnez. Parzenie herbaty wymaga miękkiej wody. Jeśli używamy wody z wodociągu, która zazwyczaj jest twarda, warto odczekać przynajmniej dobę aż przeznaczymy ją do picia. W razie potrzeby można zastosować zmiękczacze albo użyć bardziej ekstraktywnych gatunków herbaty.

2. Jaka woda do parzenia herbaty?

W przepisach dotyczących parzenia herbaty mówi się o zalewaniu jej wrzątkiem. Jest to jednak mało precyzyjne określenie. Herbatę powinno się bowiem zalewać wrzątkiem w stadium „białego wrzenia”. Proces gotowania wody przebiega w kilku fazach. Najpierw pojawiają się pojedyncze pęcherzyki powietrza przy ściankach naczynia. Potem grupy pęcherzyków zaczynają występować na powierzchni wody – jest to pierwsze stadium wrzenia. Drugie stadium jest krótkie i nazywane fazą „białego wrzenia”. Pęcherzyki powietrza pojawiają się masowo i unoszą się do góry. Woda zaczyna przybierać białą barwę, wydając przy tym charakterystyczny szum. Trzecie stadium wrzenia wody to intensywne wydzielanie pęcherzyków wraz z towarzyszącym mu bulgotaniem. W trzecim stadium woda traci dużo tlenu i jest już zbyt mocno przegotowana, by nadawać się do zaparzenia herbaty.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Uchwycenie właściwego stadium wrzenia nie jest trudne. Gdy chcemy być pewni, że woda do parzenia herbaty jest właściwa, najlepiej zagotować ją w samowarze. Ten rosyjski wynalazek, dzięki swojemu kształtowi, który wzmacnia rezonans, dokładnie informuje o stadium wrzenia wody. Gdy woda „śpiewa”, oznacza to pierwsze stadium, gdy „szumi” – drugie stadium, gdy „bulgocze” – trzecie stadium. Do parzenia herbaty nie nadaje się woda powtórnie gotowana. Nie powinno się również dolewać świeżej wody do wody już raz zagotowanej. Parzeniu herbaty nie sprzyja też woda gotowana w naczyniach z zanurzoną grzałką elektryczną.

3. Naczynia do parzenia herbaty

Do parzenia herbaty, zwłaszcza herbaty zielonej oraz czerwonej, przydają się porcelanowe czajniczki, tzw. imbryki. Powinny mieć pojemność dostosowaną do ilości zaparzanej w nich herbaty oraz szczelną przykrywkę. Jeśli nie posiadasz imbryka w domu, zieloną herbatę możesz wsypać bezpośrednio do filiżanki i przykryć spodkiem. Po wsypaniu do imbryka odpowiedniej ilości herbaty należy ją zalać „białym wrzątkiem” do połowy naczynia – w przypadku herbat czarnych, natomiast do jednej czwartej – w przypadku herbaty czerwonej i zielonej. Imbryk zamknąć pokrywką. Herbaty czarne należy zaparzać od 3 do 5 minut, herbaty zielone naciągają około 8 minut, a herbata prasowana – do 10 minut. Po naciągnięciu herbaty imbryk uzupełnia się wrzątkiem. Zielona herbata wymaga kilkakrotnego zalewania wodą. Po raz drugi zalewa się ją na 3 minuty do 3/4 wysokości czajniczka, a następnie po raz trzeci do pełna – na 2 minuty. Po zaparzeniu herbaty w imbryku można ją rozlewać do filiżanek.

Jakość naparu zależy od jakości wody, jej temperatury i czasu parzenia. Zbyt długie zaparzanie herbaty w wysokiej temperaturze nie jest właściwe. Może obniżyć jej walory smakowe, powodować gorzknienie i uaktywniać szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Dlatego, by zachować właściwości herbaty, należy stosować się do reguł jej parzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze