Czerwona herbata - właściwości, odchudzanie, dieta
Czarna, zielona, czerwona, biała. Aromatyzowana, z cytryną, sokiem malinowym, mlekiem. Słodka lub gorzka. Herbata jest od wieków jednym z ulubionych gorących napojów. Czerwona odmiana herbaty nie jest najchętniej wybierana. Dlaczego? Mało kto wie o cudownych właściwościach odchudzających czerwonej herbaty... Czerwona herbata na odchudzanie tzw. herbata pu erh, pomaga szybko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a oprócz tego działa korzystnie na różnorodne procesy zachodzące w naszym organizmie. Procesy fermentacyjne zachodzą w niej krócej niż w herbacie czarnej, dlatego zawiera więcej enzymów i mikroelementów.
1. Czerwona herbata - właściwości
Czerwona herbata poddawana jest bardzo krótkiemu procesowi fermentacji. Spośród wszystkich rodzajów herbat zawiera najwięcej mikroelementów i kofeiny. Jej działania nie sposób przecenić. Polacy znają ją od dawna. Ciekawostką jest, że była ona kiedyś codziennym napojem Polaków. Jedno ze wspomnień naszej PRL-owskiej rzeczywistości to właśnie czerwona herbata oolong. Jej spolszczona nazwa brzmiała: ulung. Wtedy była najtańsza i powszechnie dostępna. Wówczas jednak chyba mało kto zdawał sobie sprawę z jej leczniczych właściwości.
Czerwona herbata ma duży wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i całego organizmu. Pozytywne działanie czerwonej herbaty to m.in.:
- oczyszczanie organizmu z toksyn dzięki właściwościom moczopędnym,
- pobudzanie do pracy układu trawiennego oraz jelit, a co za tym idzie, regulowanie procesu metabolizmu i przyspieszanie spalania tkanki tłuszczowej,
- obniżanie poziomu cholesterolu,
- poprawianie krążenia dzięki obniżeniu ciśnienia krwi,
- wzmacnianie układu odpornościowego
- dostarczanie organizmowi niezbędnych minerałów i mikroelementów, takich jak wapń, mangan czy fluor, niezbędny przy ochronie dziąseł i szkliwa zębów, a także białko czy olejki eteryczne,
- pobudzanie sprawności umysłowej poprzez wzrost koncentracji.
Ostatnie badania naukowe dowodzą także, że czerwona herbata zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych.
2. Czerwona herbata a odchudzanie
Czerwona herbata pu erh przyspiesza przemianę materii, w szczególności zaś wspomaga metabolizm tłuszczów. To bardzo ważne dla osób, które nie potrafią sobie odmówić obfitych i tłustych posiłków. Pijąc czerwoną herbatę pu erh bezpośrednio po takim daniu, sprawimy, że tłuszcze wchłaniane są w znacznie mniej skomplikowanej postaci, a większa ich ilość jest natychmiast przetwarzana w energię. W taki sposób działają polifenole i enzymy. Regulacja produkcji żółci przez trzustkę oraz wspomaganie pracy żołądka sprawia, że proces spalania tłuszczów jest szybki i sprawny. Dodatkowo sprzyja mu teina – herbaciana odmiana kofeiny. W kuracji odchudzającej należy pić od 4 do 6 filiżanek czerwonej herbaty dziennie, zawsze ok. pół godziny po posiłku lub przekąsce. Szczególnie pomocne w diecie jest picie herbaty liściastej. Pijąc czerwoną herbatę pu erh na czczo możemy sobie jednak zaszkodzić. Herbata czerwona na czczo jest niezdrowa, ponieważ wypłukuje z organizmu magnez.
Zauważono, że czerwona herbata pu erh pomaga schudnąć zwłaszcza osobom między 35. a 55. rokiem życia, które przybrały na wadze, ponieważ nieprawidłowo się odżywiały.
Należy pamiętać, że aby zobaczyć efekty czerwonej herbaty należy pić ok. 3 do 6 filiżanek herbaty w ciągu dnia. Jednak utrata wagi to nie jedyny efekt czerwonej herbaty. Dzięki czerwonej herbacie zapobiegniemy rozwojowi próchnicy, unormujemy ciśnienie krwi i usprawnimy pamięć.
3. Czerwona herbata - dieta
Jednak samo picie czerwonej herbaty nie jest dobrą kuracją odchudzającą. Bardziej przypomina herbacianą głodówkę i powolny proces wyniszczania organizmu. Dlatego czerwoną herbatą można jedynie wzbogacić inne elementy diety. Aby odkryć odchudzające właściwości czerwonej herbaty, należy ograniczyć ilość spożywanych posiłków (najlepiej jeść częściej, nawet 5 razy dziennie, ale mniejsze porcje) i postawić na ich jakość. Ważna jest też aktywność fizyczna. Jeśli te zasady skutecznej i zdrowej diety będą zachowane, pijąc czerwoną herbatę z pewnością wspomożemy odchudzanie.
Czerwona herbata ma intensywny smak, brunatne zabarwienie i pachnie nieco ziemią. Parzenie herbaty czerwonej różni się np. od parzenia herbaty czarnej. Temperatura odpowiednia do parzenia czerwonej herbaty to 90-96 stopni. Nie należy jednak trzymać suszu zbyt długo w wodzie (od 3 do 5 minut). Warto jednak zauważyć, że czerwoną herbatę można parzyć więcej niż raz. Warto pić herbatę czerwoną bez cukru. Dlaczego? Ponieważ ten słodki dodatek może zneutralizować niektóre lecznicze właściwości napoju.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak często w ciągu dnia można pić czerwoną herbatę? - odpowiada mgr Agnieszka Kaźmierska
- Czy czerwona herbata uzależnia? - odpowiada mgr inż. Lucyna Michalak-Klimczak
- Czy czerwona herbata osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? - odpowiada lek. Aleksander Ropielewski
Czerwona herbata ze względu na cenne właściwości zasługuje na honorowe miejsce w naszym codziennym jadłospisie. Nie możemy jednak przeceniać możliwości odchudzających czerwonej herbaty. Skuteczne odchudzanie zawsze wymaga od nas ogromnej pracy i zaangażowania.