Spożywanie łososia chroni przed miażdżycą. Wszystko dzięki witaminom
Najnowsze badania szwedzkich naukowców dowodzą, że witamina D oraz witaminy z grupy B6, a także kwasy tłuszczowe zawarte w łososiu mogą zapobiegać miażdżycy.
1. Wartości odżywcze łososia a redukcja ryzyka miażdżycy
Naukowcy ze Sztokholmu przeprowadzili badania, które dowodzą, że kwasy tłuszczowe omega-3, znajdujące się w tłustych rybach takich jak łosoś, mogą korzystnie wpływać na walkę z miażdżycą. Szwedzi sugerują, że kwasy tłuszczowe omega-3 wytwarzają cząsteczki, które aktywują receptor istotny dla zatrzymania procesu stanu zapalnego, jaki wywołuje odkładanie się w tętnicach blaszek miażdżycowych. Tym samym mogą chronić przed miażdżycą.
Kwasy tłuszczowe omega-3 od lat wykazują szereg właściwości zdrowotnych. Korzystnie wpływają na pracę mózgu, serca czy narządu wzroku. Ponadto mają działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Mogą zapobiegać rakowi prostaty, piersi czy okrężnicy.
Korzystnie wpływają także na kondycję skóry oraz wzmacniają układ immunologiczny.
2. Gdzie szukać kwasów Omega-3?
Źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby takie jak m.in.: łosoś, makrela, pstrąg, śledź solony, pstrąg czy mintaj.
Pamiętaj, aby podczas kupna ryb zwrócić uwagę na miejsce połowu ryb, które powinno być certyfikowane. Zbiorniki wodne na południowym Pacyfiku są optymalnym źródłem kwasów omega-3.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl