Środki wspomagające odchudzanie
Środki wspomagające odchudzanie stają się coraz popularniejsze wśród osób, którym marzy się zrzucenie kilku lub kilkunastu kilogramów bez wysiłku. Są łatwo dostępne, zarówno w aptekach, jak i sklepach ze zdrową żywnością oraz na bazarach. Czy preparaty odchudzające faktycznie działają, czy suplementy na odchudzanie to tylko sprytny zabieg marketingowy, by wyciągnąć z nas pieniądze? Zanim sięgniesz po odżywki na spalanie tłuszczu, zapoznaj się z ich właściwościami, gdyż poszczególne preparaty na odchudzanie mają różne mechanizmy działania. Dostępne są między innymi środki hamujące łaknienie oraz suplementy diety hamujące wchłanianie tłuszczów.
1. Preparaty hamujące łaknienie
Warto zastanowić się, które preparaty odchudzające z dostępnych na rynku będą dla nas najbardziej korzystne, a które niekoniecznie pomogą w osiągnięciu zamierzonego efektu. Jeśli uważamy, że najlepsze dla nas będą preparaty zmniejszające apetyt, warto wybrać spośród środków zawierających takie składniki, jak:
- Kofeina. Kofeinę otrzymuje się z ziarna kawowego albo z owoców guarany. Guarana zawiera cztery razy więcej kofeiny niż kawa. Przyjmowanie suplementów diety zawierających kofeinę zmniejsza apetyt. Kofeinę łatwo przedawkować, dlatego przy jej stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność. W związku z tym preparaty zawierające ją nie są zalecane osobom starszym, z chorobami układu krążenia, dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym.
- Błonnik pokarmowy – wchłania wodę, przez co pęcznieje i zmniejsza uczucie głodu. Ponadto ułatwia wypróżnienia, reguluje pracę jelit i obniża cholesterol. Nie jest trawiony. Jeżeli stosuje się błonnik w proszku lub tabletkach należy wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie.
2. Preparaty sprzyjające spalaniu tłuszczów
Niektóre odchudzające suplementy diety sprawiają, że w szybszym tempie spala się nadmiernie nagromadzone tłuszcze. Dzięki temu uzyskuje się efekt odchudzający. Preparaty te zawierają:
- L-karnitynę – jest to związek syntezowany w organizmie przez wątrobę. Powstaje z aminokwasów, które są dostarczane z pożywieniem. Głównie występuje w mięsie i mleku. L-karnityna umożliwia przejście spożytych kwasów tłuszczowych do komórek, w których jest wytwarzana energia. W ten sposób dostarcza ona energii głównie mięśniom, dlatego też zalecana jest osobom uprawiającym sport.
3. Preparaty blokujące wchłanianie tłuszczów
Inny rodzaj preparatów odchudzających to środki zmniejszające wchłanianie tłuszczów. Teoretycznie, dzięki takim farmaceutykom, nie zmieniając diety, zapobiega się nadmiernemu odkładaniu tłuszczu w tkankach. Łatwiejsza jest również utrata zbędnych kilogramów. Preparaty te zawierają:
- CLA – sprężony kwas linolowy. Jest jednym z kwasów tłuszczowych. Nie wiadomo jeszcze do końca, w jaki sposób kwas CLA wpływa na tkankę tłuszczową. Najgłośniej mówi się, że blokuje on działanie enzymu, który umożliwiał przenikanie trójglicerydów do tkanki tłuszczowej, powodując jej rozrost. Kwas CLA jest polecany głównie sportowcom i osobom aktywnym fizycznie, gdyż wtedy efekt spalania tłuszczu jest większy.
- HCA – kwas hydroksycytrynowy. Jest on otrzymywany z owoców Garcinia cambogia, które pochodzą z Azji. Hamuje on powstawanie tkanki tłuszczowej ze spożytych białek i węglowodanów. HCA blokuje enzym umożliwiający wytwarzanie trójglicerydów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Białka, które HCA zaoszczędzi wpływają na wzrost masy mięśniowej, a węglowodany hamują apetyt.
- Chitosan (chityna) – to wielocukier, otrzymywany z pancerzyków skorupiaków morskich. Jest nietrawiony przez nasz organizm. Działanie chitosanu polega na wiązaniu tłuszczów, które nie są wchłaniane przez organizm, lecz ulegają wydaleniu. Stosując chitosan należy przyjmować dodatkowo witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K. Poleca się go osobom, które mają problem z ograniczeniem w swojej diecie słodyczy, makaronów, pieczywa, gdyż zmniejsza on wchłanianie węglowodanów w jelitach.
- Fasolaminę – jest to wyciąg z fasoli. Działa poprzez blokowanie enzymu, który odpowiada za rozkład skrobi na cukry proste. Dzięki niej skrobia staje się nieprzyswajalna i nie odkłada się w tkance tłuszczowej. Poleca się jej stosowanie osobom, które spożywają duże ilości produktów mącznych.
Duża ilość preparatów odchudzających na rynku to efekt mody na odchudzanie. Większość kobiet jest ciągle na diecie. Każda stara się zrzucić kilka zbędnych kilogramów. I tu dajemy się nabrać na obietnice producentów, że łykanie preparatów wystarczy, by mieć wymarzoną sylwetkę. Niestety nic bardziej mylnego. Jeśli chcemy naprawdę schudnąć, bez efektu jojo, to same pigułki nie wystarczą. Niezbędna jest zmiana diety i aktywność fizyczna. Dopiero wtedy preparaty wspomagające odchudzanie mają sens.
Indywidualnie dobraną dietę odchudzającą oraz stałe wsparcie dietetyków znajdziesz na Peater.wp.pl
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.